Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Wstań – każdy krok ma znaczenie!

Dzięki wynikom nowego badania znamy odpowiedź na popularne pytanie i wiemy, ile kroków naprawdę potrzebujemy, aby skompensować szkodliwe skutki siedzenia.

Nasze ciała wyewoluowały z myślą o ruchu. Niestety, rozwój technologii oraz współczesny model pracy sprawiają, że duża liczba osób spędza większość życia w bezruchu. Każdego dnia wykonujemy średnio od 3 000 do 4 000 kroków, często nie zdając sobie z tego sprawy. Przejście 1000 kroków w normalnym tempie zajmuje około 10 minut.

Brakuje tylko odpowiedzi na podstawowe pytanie – ile kroków należy wykonać, by nawet osoba prowadząca najbardziej siedzący tryb życia mogła cieszyć się dobrym zdrowiem? Jej znalezienie jest pewnym wyzwaniem – do tej pory badania skupiające się na poszukiwaniu najlepszej liczby kroków nie uwzględniały osób, które spędzają dużo czasu siedząc.

Kilka tysięcy kroków dziennie zapobiega chorobom układu krążenia

Autorzy opracowania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego „British Journal of Sports Medicine” wykazali, że przejście większej liczby kroków każdego dnia zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci i występowania chorób serca. Nie ma przy tym znaczenia, czy dana osoba spędza czas siedząc w domu, czy w biurze.

„Oczywiście nie jest to w żadnym wypadku przepustką dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia przez dłuższy czas. Z drugiej strony to ważna informacja z punktu widzenia zdrowia publicznego – każdy ruch jest ważny, a ludzie mogą i wręcz powinni próbować zrównoważyć szkodliwy wpływ na zdrowie siedzącego trybu życia, którego nie są w stanie uniknąć, poprzez zwiększenie dziennej liczby kroków", zauważył Matthew Ahmadi, główny autor badania, którego wypowiedź została przytoczona w informacji prasowej.

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Sydney przeanalizował dane ponad 72 000 uczestników zgromadzone w brytyjskim Biobanku. Ta potężna baza danych zawiera informacje biologiczne i medyczne dotyczące 500 000 osób w wieku od 40 do 69 lat.

Wszyscy uczestnicy badania nosili monitor ruchu przez 7 dni w celu oceny poziomu aktywności fizycznej. Średnia dzienna liczba kroków pokonywanych przez uczestników wyniosła nieco ponad 6 200. Wśród 5 % najmniej aktywnych uczestników średnia wyniosła 2 200 kroków dziennie.

Z kolei średni czas siedzenia wynosił 10,6 godziny każdego dnia. Na podstawie tych danych badacze określili mianem osób prowadzących siedzący tryb życia uczestników, którzy spędzali więcej niż 10,5 lub godziny dziennie siedząc. Z kolei uczestnicy spędzający mniej czasu siedząc zostali przypisani do kategorii osób rzadziej siedzących.

Poszukiwania magicznej liczby

Wśród analizowanych przez badaczy informacji znalazły się wyniki badań układu krążenia oraz zgony wśród uczestników na przestrzeni około 7 lat. Po zakończeniu etapu obserwacji badacze ustalili, że w grupie badawczej wystąpiły 1 633 zgony oraz 6 190 zdarzeń dotyczących serca, takich jak zawały oraz udary mózgu. Okazało się także, że wśród osób przechodzących od 9 000 do 10 000 kroków dziennie ryzyko przedwczesnego zgonu było obniżone o 39 %, z kolei ryzyko zawału serca spadało o 21 %.

„Liczba kroków jest prostą, widoczną i łatwo policzalną miarą aktywności fizycznej, która może pomóc zarówno zwykłym ludziom, jak i pracownikom sektora ochrony zdrowia, w dokładnym monitorowaniu aktywności fizycznej”, zauważył Emmanuel Stamatakis, jeden z głównych autorów badania. „Mamy nadzieję, że zgromadzone dane pomogą w opracowaniu podstawowych wytycznych dotyczących aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia, które powinny zawierać kluczowe zalecenia dotyczące codziennych spacerów".

„Warto obrać liczbę 10 000 kroków jako dobry cel, do którego osiągnięcia warto dążyć każdego dnia, ale nawet gdy okaże się to niemożliwe, podejmowanie jakiejkolwiek aktywności w celu zwiększenia dziennej liczby kroków może znacznie przyczynić się do poprawy zdrowia i obniżenia ryzyka wystąpienia wielu chorób”, zauważył Ahmadi w wywiadzie dla portalu National Geographic.

 

© Unia Europejska, [2024] | źródło: CORDIS

„Zdrowie? Ogarniam TO!” Rogal pod wpływem starszego kolegi postanawia spróbować alkoholu

Obsługa pacjenta z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Jak reagować na złość i histerię dziecka? | Wirtualna Poradnia Pedagogiczna #MAMYNATORADĘ

Czy smutek to depresja? Co czuje osoba z depresją? Jak jej pomóc?

"Rak. To Się Leczy" 2024

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!