Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

W Polsce na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc choruje ponad 2 miliony osób

W Polsce na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) choruje ponad 2 miliony osób. Nierozpoznana lub późno rozpoznana skraca życie chorych o 10-15 lat - przypomniał w środę Narodowy Fundusz Zdrowa.

Jak wyjaśnił NFZ, większość pacjentów nie wie, że przyczyną kaszlu i duszności może być właśnie przewlekła obturacyjna choroba płuc. W Polsce na POChP choruje ponad 2 miliony osób.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego. Polega na występowaniu utrwalonego zwężenia oskrzeli, które zmniejsza przepływ powietrza. Powoduje to trudności z oddychaniem, czyli duszność. Jej objawy – kaszel, zadyszka, zmęczenie – narastają powoli i niezauważalnie.

Żeby rozpoznać chorobę, lekarz początkowo przeprowadza wywiad (by określić narażenie pacjenta na czynniki ryzyka) oraz ocenę charakterystycznych objawów: duszność (brak tchu) przy niewielkim wysiłku fizycznym, przewlekły kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych, ograniczenie tolerancji wysiłku. Przeprowadzane jest również badanie spirometryczne, które jest konieczne do potwierdzenia zwężenia oskrzeli i rozpoznania choroby.

Badania dodatkowe, które może zlecić lekarz, to m.in.: przeglądowe zdjęcie (RTG) klatki piersiowej, badanie EKG serca, pulsoksymetria (pomiar utlenowania krwi przez skórę) oraz tomografia komputerowa płuc w celu wykluczenia innych schorzeń układu oddechowego.

NFZ podkreślił, że w chorobach takich jak POChP najlepiej podawać leki drogą wziewną do układu oddechowego. Pomaga to: zmniejszyć objawy choroby, zmniejszyć częstość i liczbę zaostrzeń choroby, poprawić ogólny stan zdrowia oraz poprawić tolerancję wysiłku fizycznego.

POChP w 90 proc. przypadków rozwija się w wyniku palenia tytoniu. Innymi głównym przyczynami zachorowania jest palenie nowatorskich wyrobów tytoniowych lub papierosów elektronicznych, zanieczyszczenie powietrza w środowisku życia lub pracy, infekcje dróg oddechowych występujące we wczesnym dzieciństwie, nawracające infekcje płuc i oskrzeli, bierne palenie oraz astma i nadreaktywność oskrzeli.

Dla osób szczególnie narażonych na choroby odtytoniowe przygotowany został Program Profilaktyki Chorób Odtytoniowych (w tym POChP), które realizują wybrane placówki POZ.

W ramach programu na wizycie lekarz przedstawia założenia programu oraz przeprowadza wywiad dotyczący palenia tytoniu lub papierosów elektronicznych oraz zdrowia.

"Jeżeli zajdzie potrzeba, lekarz skieruje Cię na badania diagnostyczne: badania przedmiotowe (pomiar masy ciała, wzrostu, ciśnienia tętniczego krwi), badania fizykalne, badanie spirometryczne (osoby wieku 40-65), polegające na oddychaniu do aparatu mierzącego pojemność płuc i szybkość wydechu – jeżeli palisz i lekarz zakwalifikuje Cię do świadczeń w zakresie profilaktyki POChP" - wyjaśnił NFZ.

Więcej informacji dotyczących programu profilaktycznego można znaleźć na stronie internetowej.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Jak reagować na złość i histerię dziecka? | Wirtualna Poradnia Pedagogiczna #MAMYNATORADĘ

Czy smutek to depresja? Co czuje osoba z depresją? Jak jej pomóc?

"Rak. To Się Leczy" 2024

„Po złej stronie mocy” – drugi odcinek animowanego serialu kampanii społecznej „Zdrowie? Ogarniam TO!”

Kampania społeczna "Planuję Długie Życie" - HPV

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!