Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Rekordowe 4,2 mld zł na inwestycje w obszarze zdrowia psychicznego

„Inwestujemy niespotykane do tej pory, rekordowe środki finansowe na poprawę jakości ochrony zdrowia psychicznego! To aż 4,2 mld zł. Te pieniądze pochodzą ze środków unijnych (1,2 mld zł), a 3 mld zł to środki budżetowe, z Funduszu Medycznego” – ogłosiła minister zdrowia Izabela Leszczyna i dodała: „Kryzys zdrowia psychicznego dotyka wielu z nas, coraz częściej dzieci i młodzież, dlatego inwestycja w opiekę nad zdrowiem psychicznym od początku mojego urzędowania jest dla mnie priorytetem”.

Celem inwestycji jest przede wszystkim zwiększenie dostępności świadczeń w zakresie ochrony zdrowia psychicznego oraz poprawa komfortu zarówno dla pacjentów jak i osób pracujących.

Dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, z satysfakcją przyjęła informację o inwestycjach: „Ta rekordowa kwota bardzo nas wesprze, bo wiemy jaka jest aktualna sytuacja – na przestrzeni ostatnich lat, pomimo prężnie rozwijającej się opieki środowiskowej, rośnie liczba dzieci i młodzieży, która wymaga specjalistycznej pomocy i wsparcia. Wzrasta też liczba hospitalizacji małoletnich pacjentów. Ważne jest również wsparcie rozwoju kadr medycznych”. Wyjaśniła, że obecnie wdrażany model stosowany w psychiatrii wieku rozwojowego skoncentrowany jest przede wszystkim na pracy w naturalnym środowisku małoletnich pacjentów, we współpracy z całym systemem, w którym dziecko funkcjonuje. „Teraz mamy ponad 470 ośrodków I poziomu referencyjnego, 168 z poziomu II i 34 z III poziomu referencyjnego. Potencjał jest i dlatego tak bardzo są nam potrzebne inwestycje” – dodała.

Natomiast prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, stwierdził: „Zmieniamy system leczenia zaburzeń psychicznych na nowoczesny. Polscy eksperci we współpracy z Ministerstwem Zdrowia opracowali model skoordynowanej opieki środowiskowej oparty na Centrach Zdrowia Psychicznego, w których dostępny jest cały zakres świadczeń psychiatrycznych. Opieką w Centrach jest objętych już ponad 16 mln dorosłych Polaków (blisko 54 proc.). Pacjent uzyskuje kompleksową pomoc w swoim powiecie lub swojej dzielnicy”.Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Polski Czerwony Krzyż Rekrutuje!

Cytologia w ciąży. Dlaczego jest tak ważna?

Warto bawić się z dziećmi

Czym zajmuje się NFZ? Po co mi ubezpieczenie zdrowotne? Jak korzystać z IKP? | Lekcje z NFZ

Kampania społeczna "Planuję Długie Życie" - aktywność fizyczna

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!