Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Minister zdrowia zaprezentowała pakiet dla kobiet „Bezpieczna, świadoma ja”

Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła pakiet rozwiązań „Bezpieczna, świadoma Ja”, którego celem jest wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet.

- To dla nas priorytet, żeby wszyscy, którzy chcą mieć dzieci, bez względu na stan zdrowia, mogli być rodzicami – wyjaśniła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Szefowa resortu zdrowia podkreśliła, że projekt obywatelski dotyczący in vitro ma uniezależnić posiadanie dzieci od stanu majątkowego.

- Od lutego będzie pracować zespół, który wypracuje kryteria dostępności programu zarówno dla pacjentek jak i podmiotów leczniczych – zaznaczyła minister.

Na in vitro Rząd przeznaczy co najmniej 0,5 mld zł rocznie. Program ruszy 1 czerwca.

Izabela Leszczyna zaznaczyła, że na program ten czekają nie tylko osoby, które mają problemy z płodnością ale też pacjentki onkologiczne, dla których to jedyna szansa, żeby mieć dziecko.

- Będziemy bankować gamety męskie i żeńskie, a w przypadku par - zarodki. Planujemy dużą akcję edukacyjno-informacyjną, zarówno dla pacjentów jak i onkologów, którzy powinni poruszać ten temat i kierować pacjentów do ginekologa. Każdy musi wiedzieć, że mimo choroby onkologicznej może być rodzicem – podkreśliła minister.

Badania prenatalne

Minister zdrowia przekazała, że zmiany dotyczące badań prenatalnych polegają na rozszerzeniu do nich dostępu. Chodzi o to, aby jak najwięcej kobiet mogło wykonać bezpłatne badania prenatalne. Resort poszerzy także zakres badań m. in. o nowoczesne metody nieinwazyjne. Minister wyjaśniła, że jeśli lekarz uzna, że kobieta potrzebuje szczegółowych badań, będzie mogła je wykonać. Dotyczy to np. badania echa serca płodu lub tzw. testu wolne DNA płodu – gdy wystąpi wysokie ryzyko wad genetycznych.

Wytyczne dotyczące terminacji ciąży

Kolejnym punktem prezentowanego pakietu było bezpieczeństwo i respektowanie praw kobiet w sytuacji zagrożenia życia matki przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa lekarzy.

- Na wytyczne dotyczące procedur terminacji ciąży, która zagraża zdrowiu lub życiu kobiety czekamy od czerwca 2023 r. Z przykrością stwierdzam, że te przygotowane nie są satysfakcjonujące. W mojej ocenie, ale także w ocenie ekspertów nie zapewniają i nie poprawiają bezpieczeństwa kobiet – zaznaczyła minister.

Izabela Leszczyna przypomniała, że przerwanie ciąży może nastąpić gdy:

- ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,

- zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Minister podkreśliła, że w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety nie można powoływać się na klauzulę sumienia i dodała, że kierownik placówki, która ma kontrakt z NFZ, musi zapewnić terminację ciąży zgodnie z polskim prawem. - Podmiot leczniczy nie ma sumienia - powiedziała szefowa resortu zdrowia.

Antykoncepcja awaryjna

W pakiecie dla kobiet znalazła się także antykoncepcja awaryjna. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który trafił do Sejmu. Tabletka dzień po będzie dostępna bez recepty od 15 roku życia. Minister zdrowia tłumaczyła, że zapobiega ona zapłodnieniu, a nie jest środkiem wczesnoporonnym.
Edukacja zdrowotna, w tym seksualna

Izabela Leszczyna podkreśliła, że aby ograniczyć niechciane ciąże, konieczna jest edukacja. Dlatego resort zdrowia rozpoczął współpracę z Ministerstwem Edukacji Narodowej. - Edukacja zdrowotna, w tym seksualna, jest ważnym elementem kształcenia dzieci i młodzieży - powiedziała szefowa resortu zdrowia..

Szczepienie przeciw HPV

Minister zachęciła rodziców i opiekunów dzieci w wieku 12 i 13 do korzystania z bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Tłumaczyła, że szczepienie dziewczynek przeciw HPV to mniejsze ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy u dorosłych kobiet. Natomiast szczepienie chłopców zmniejsza ryzyko rozwoju raka: prącia, odbytu, jamy ustnej i gardła.

- Dzisiaj program obejmuje dzieci w wieku 12 i 13 lat, ale będę chciała włączyć do niego także młodsze roczniki. Rozmawiałam też z Barbarą Nowacką, minister edukacji narodowej o możliwości wykonywania tych szczepień w szkołach – wyjaśniła minister Leszczyna.

Opieka okołoporodowa

Bardzo ważnym punktem pakietu jest również opieka okołoporodowa.

- W tym zakresie mamy wiele do zrobienia. W ponad połowie porodówek w kraju nie wykonano w 2022 r. ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego, a to powinno być standardem. Kobieta ma być godnie traktowana i mieć zapewnioną intymność – zaznaczyła minister zdrowia.

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Kampania społeczna "Planuję Długie Życie" - aktywność fizyczna

„Zdrowie? Ogarniam TO!” Rogal pod wpływem starszego kolegi postanawia spróbować alkoholu

Obsługa pacjenta z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Jak reagować na złość i histerię dziecka? | Wirtualna Poradnia Pedagogiczna #MAMYNATORADĘ

Czy smutek to depresja? Co czuje osoba z depresją? Jak jej pomóc?

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!