Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Lublin: Wyniki badań dotyczące bakterii na placach zabaw

Naukowcy z KUL udostępnili w formie internetowej mapy wyniki badań dotyczące obecności bakterii na lubelskich placach zabaw. Eksperci przygotowali też rekomendacje dla rodziców oraz zarządców placów. W komunikacji miejskiej ruszy również kampania promująca właściwe zasady zachowania w tego typu miejscach.

Na poniedziałkowej konferencji podsumowano badania naukowców, dotyczące obecności bakterii na lubelskich placach zabaw. Dr Ilona Sadok z Instytutu Nauk Biologicznych KUL przekazała, że projekt realizowany był przez ostatni rok przez członków Koła Naukowego Biotechnologii pod nadzorem pracowników naukowych Wydziału Medycznego KUL. Jego zadaniem była ocena bezpieczeństwa mikrobiologicznego placów zabaw.

„Monitoringiem objęto 33 place zabaw z Lublina. Z tych obiektów w okresie czerwiec-lipiec 2023 r. pobieraliśmy próbki do badań mikrobiologicznych. Były to wymazy z różnych elementów konstrukcyjnych np. z powierzchni zjeżdżalni, z huśtawek oraz piasek z piaskownicy” – wyjaśniła ekspertka.

W laboratorium badacze dokonali identyfikacji bakterii oraz oceny wrażliwości wybranych szczepów na antybiotyki. Z przedstawionych danych wynika, że nie wykryto obecności bakterii z rodzaju salmonella, pałeczki ropy błękitnej oraz clostridium difficile. „Jednakże w niektórych próbkach potwierdziliśmy obecność pewnych bakterii potencjalnie chorobotwórczych” – zastrzegła dr Sadok. Wymieniła, że chodzi m.in. o gronkowca złocistego, enterokoki, pałeczki zapalenia płuc, pałeczkę okrężnicy.

Zwróciła uwagę, że człowiek od zawsze żyje w bezpośrednim sąsiedztwie z bakteriami i innymi drobnoustrojami. "Fakt, że wykryliśmy bakterie na placach zabaw, nie jest niczym wyjątkowym. Spodziewaliśmy się takich wyników, szczególnie w kontekście piasku z piaskownic" – dodała.

Jednocześnie wyjaśniła, że trudno w tym momencie wyciągnąć jakieś wnioski - np. czy Lublin jest miejscem szczególnie zanieczyszczonym przez bakterie - ze względu na brak możliwości porównania do podobnych badań monitoringu mikrobiologicznego w innych miastach w Polsce. "Warto się więc pokusić o kontynuację tego typu badań, żeby monitorować to zjawisko i sprawdzać, czy np. ten stan się polepsza lub pogarsza" – zaznaczyła dr Ilona Sadok. Zapytana, czy mapa będzie aktualizowana odparła, że naukowcy się nad tym zastanawiają, ale wszystko będzie zależało od pozyskania finansowania na takie badania.

Eksperci przygotowali również listę rekomendacji – zarówno do rodziców, jak i zarządców obiektów - które mogą się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa mikrobiologicznego na placach zabaw. Wśród zaleceń jest m.in. dbanie o higienę rąk przez wszystkich użytkowników placów zabaw, dbałość o porządek poprzez np. regularne wyrzucanie śmieci, usuwanie nieczystości, sezonową wymianę piasku.

Wyniki lubelskich naukowców zostały opublikowane w formie interaktywnej mapy na stronie internetowej placezabawpodlupa.pl. Dr Sadok wyjaśniła, że należy traktować je poglądowo, gdyż odnoszą się one do sytuacji z czerwca-lipca ub.r. „To, że na danym elemencie wyposażenia wykryliśmy jakąś bakterię nie oznacza, że to zanieczyszczenie mikrobiologiczne nadal tam występuje” – zauważyła.

Jeszcze w maju ma rozpocząć się we współpracy z Miastem Lublin kampania promująca właściwe zasady zachowania na placach zabaw. Według zapowiedzi powstanie spot reklamowy, który będzie emitowany w komunikacji miejskiej w Lublinie.

Projekt „Antybiotykooporność bakterii: globalne wyzwanie – lokalne działanie” został sfinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje".(PAP)

 

Źródło: www.naukawpolsce.pl / Gabriela Bogaczyk

Kampania społeczna "Planuję Długie Życie" - aktywność fizyczna

„Zdrowie? Ogarniam TO!” Rogal pod wpływem starszego kolegi postanawia spróbować alkoholu

Obsługa pacjenta z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Jak reagować na złość i histerię dziecka? | Wirtualna Poradnia Pedagogiczna #MAMYNATORADĘ

Czy smutek to depresja? Co czuje osoba z depresją? Jak jej pomóc?

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!