Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Jesień nie musi być smutna i depresyjna. Lekarze: Nasyć mózg dobroczynnym światłem!

Skąd bierze się nasz „apetyt na życie“ wiosną i latem? Odpowiedź jest prosta - ze słońca! – Ale jesień też nie musi być smutna i depresyjna. Nastrój można poprawić przebywając w jasnym, dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Uzupełnieniu niezbędnej dziennej dawki światła słonecznego służą też specjalne lampy do fototerapii. Ale nie tylko! Współczesna medycyna i nauka oferują nam wiele wynalazków, które mogą być świetnym pomysłem na prezent na Gwiazdkę. Dla nas i naszych najbliższych! – podpowiada Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Dlaczego słońce jest tak ważne?

- W mózgu każdego człowieka znajduje się maleńki fragment, mierzący zaledwie 1 cm i ważący 170 g (tyle co szklanka maku). Nazywa się szyszynka. I to właśnie ten niepozorny organ ma decydujący wpływ na gospodarkę hormonalną i co za tym idzie – nastrój. Gdy szyszynka nasyci się dużą ilością światła ( jej komórki są połączone z czopkami i pręcikami w siatkówce oka), w organizmie rośnie poziom hormonu szczęścia, czyli serotoniny. To dlatego wiosną i latem „apetyt na życie“ jest zdecydowanie większy niż jesienią, czy zimą. Większy dostęp do światła poprawia też efektywność uczenia i wydajność pracy – dodaje Bożena Janicka.

Średnie roczne usłonecznienie Polski to 1600 godzin (waha się od 1300 na Pomorzu do 1900 godzin na południowym wschodzie). 75 proc. najbardziej słonecznego czasu przypada na półrocze letnie, czyli od kwietnia do września. Od października do marca usłonecznienie Polski jest aż trzykrotnie mniejsze i wynosi tylko 400 godzin. Nic zatem dziwnego, że szarości na dworze często towarzyszy równie szary nastrój. Nawet 10 procent społeczeństwa w Polsce doświadcza mniej lub bardziej nasilonych objawów depresji sezonowej. Najczęściej cierpią osoby pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, kobiety razy częściej niż mężczyźni. Nie ma co załamywać rąk!

- Brzmi to dość ponuro, ale nie ma co załamywać rąk i poddawać się dołującej melancholii. Warto skorzystać z osiągnięć nauki i medycyny. Jednym z nich jest fototerapia. To nic innego jak przebywanie w jasnym, białym świetle specjalnych lamp (emitujących światło o natężeniu 2,5- 10 tys. luksów). Lampy do fototerapii są używane w szpitalach, ośrodkach zdrowia, gabinetach fizykoterapii, ale można też je kupić na własny użytek. Wśród coraz popularniejszych wynalazków są też specjalne „świetlne” słuchawki i okulary – mające status wyrobów medycznych. Pierwszych wystarczy używać 8-12 minut dziennie. Okularów (wyglądają jak świecący daszek) przez 20-45 minut dziennie, zależnie od wybranego poziomu natężenia światła. Nie oślepiają i nie przeszkadzają nawet podczas codziennych obowiązków – mówią lekarze PPOZ.

Zajrzyjmy do apteki

Chcąc poprawić nastrój warto też zajrzeć do aptek, które oferują wcale niemały asortyment dostępnych bez recepty preparatów, wspomagających produkcję serotoniny. Są też zioła, na przykład dziurawiec zwyczajny, czy szafran, dostępny w postaci tabletek i nalewek. Do naturalnych preparatów poprawiających funkcjonowanie mózgu należą: lecytyna, wyciągi z miłorzębu japońskiego – Ginkgo biloba, żeń-szeń (ostrożnie przy nadciśnieniu) oraz kwasy omega-3 w kapsułkach i butelkach. Korzystny wpływ na nastrój mają także: zielona herbata, różeniec górski, a także witamina D3 zwana „witaminą słońca”.

- Tu ważna uwaga! Decydując się na skorzystanie z tych preparatów, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu wyeliminowania ryzyka wystąpienia interakcji z przyjmowanymi lekami – zaznaczają lekarze PPOZ.

Co jeszcze można zrobić dobrego dla samego siebie, żeby w lepszych kolorach oczekiwać wiosny?

- spacer w środku dnia, kiedy jest najwięcej światła,
- mądre doświetlenie pomieszczenia (odpowiednia bar wa),
- dieta bogata w tryptofan – aminokwas będący m.in. prekursorem serotoniny. Na stole powinien znaleźć się chleb razowy, mleko, ser żółty. Nie
wolno zapominać o produktach zawierających witaminą B i magnez, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Świetnie sprawdzają się ciemnozielone warzywa liściaste i rośliny strączkowe (fasola, soja i soczewica - źródła magnezu). W dietę warto włączyć brązowy ryż, orzechy, nasiona, pestki (bogate w magnez, lit, miedź, mangan i cholinę). Również jajka i podroby (dla żelaza, białka, witamin z grupy B i choliny),
warzywa, owoce (źródło witamin i minerałów), ryby morskie (wielonienasycone kwasy tłuszczowe).

Kampania społeczna "Planuję Długie Życie" - aktywność fizyczna

„Zdrowie? Ogarniam TO!” Rogal pod wpływem starszego kolegi postanawia spróbować alkoholu

Obsługa pacjenta z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Jak reagować na złość i histerię dziecka? | Wirtualna Poradnia Pedagogiczna #MAMYNATORADĘ

Czy smutek to depresja? Co czuje osoba z depresją? Jak jej pomóc?

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!