Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Funkcjonuje już e-skierowanie do sanatorium

Od piątku, 17 marca, działa e-skierowanie do sanatorium. To rozwiązanie pozwoli śledzić na jakim etapie przetwarzania jest dokument za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta – wyjaśnia Piotr Olewiński, dyrektor departamentu komunikacji Centrum e-Zdrowia.

Tak naprawdę od stycznia 2021 roku e-skierowania zaczęły funkcjonować w ochronie zdrowia. Wystawiano je pacjentom w tej formie do szpitala, lekarza specjalisty, na badanie lub na przykład  szczepienie, a od listopada 2021 roku także na rehabilitację.  Od piątku dołączono też do tego koszyka elektroniczny dokument na wyjazd  do sanatorium.

- E-skierowanie do sanatorium to dokument, którego, w odróżnieniu od papierowej wersji, nie da się zgubić. W każdej chwili ma się do niego dostęp na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) – bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia, dostępnej na stronie pacjent.gov.pl. Można znaleźć tam także historię poprzednich e-skierowań, a rodzicowi umożliwiono śledzenie historii leczenia dzieci. Cyfryzacja dokumentu sprawia także, że nie trzeba już przesyłać go do NFZ i pilnować, by zmieścić się w terminie 30 dni – zaznaczył dyrektor CeZ.

Wygodny i szybki podgląd dokumentu

Równocześnie podkreślił, że dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent otrzymuje bardzo wygodny podgląd dokumentu na każdym etapie jego przetwarzania.

- Wprowadzenie e-skierowania do sanatorium umożliwia informowanie pacjenta online o kolejnych etapach przetwarzania dokumentu, w tym o jego rejestracji i potwierdzeniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przyszły kuracjusz znajdzie informację o tym, na jakim etapie jest jego e-skierowanie, na swoim Internetowym Koncie Pacjenta w zakładce „Skierowania”.

Powiadomienia o tym, na jakim etapie jest e-skierowanie do sanatorium, nadal będą też przychodzić pocztą – przekazał dyrektor CeZ.

Jak działa e-skierowanie?

Wystawione przez specjalistę e-skierowanie do uzdrowiska jest automatycznie przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ i rozpatrywane przez lekarza – specjalistę balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, czyli specjalistę od leczenia uzdrowiskowego.

-  Jeśli lekarz je zatwierdzi, to przekaże do systemu informację o numerze skierowania, sposobie rozpatrzenia i przewidywanym okresie oczekiwania. Jeśli lekarz uzna, że e-skierowanie jest niekompletne, to poprosi o jego uzupełnienie – zaznaczył Olewiński.

Papierowe skierowania do końca czerwca

Nie oznacza to jednak, że papierowe skierowania znikają od razu z obiegu. Lekarz może je nadal wystawić w takiej formie do 30 czerwca 2023 roku.

- Wprowadzenie elektronicznych skierowań nie wyklucza sytuacji, w której lekarz użyje papierowej formy skierowania do sanatorium. Stanie się tak, gdy skierowanie dotyczy leczenia lub rehabilitacji poza granicami kraju lub lekarz nie ma dostępu do internetu, a więc do systemu e-zdrowie – podsumował dyrektor CeZ.

 

Źródło: zdrowie.pap.pl | Klaudia Torchała |

Obsługa pacjenta z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Jak reagować na złość i histerię dziecka? | Wirtualna Poradnia Pedagogiczna #MAMYNATORADĘ

Czy smutek to depresja? Co czuje osoba z depresją? Jak jej pomóc?

"Rak. To Się Leczy" 2024

„Po złej stronie mocy” – drugi odcinek animowanego serialu kampanii społecznej „Zdrowie? Ogarniam TO!”

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!