Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Badanie krwi i moczu to może być najlepszy prezent urodzinowy

Powinniśmy pamiętać, by raz do roku zbadać sobie krew i mocz. Sprawdzić np. poziom glukozy, cholesterolu, kreatyniny. Takie wstępne badania pomagają wychwycić wiele chorób. Jak o tym nie zapomnieć? Zrób sobie po prostu najlepszy prezent na urodziny – radzi Monika Pintal-Ślimak, prezeska Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

"Bardzo ważne jest, by przynajmniej raz w roku robić takie badania. Częstotliwość jest zależna od wieku. Im jesteśmy starsi, tym te badania powinniśmy wykonywać częściej. Podstawowe badania możemy robić sobie w formie prezentu na przykład pamiętając o nich w dniu swoich urodzin" – powiedziała specjalistka w rozmowie z Serwisem Zdrowie.

Przypomniała, że badania można w tej chwili wykonać sobie bezpłatnie w ramach programu profilaktyka 40 plus.

"Każdy pacjent może takie badania wykonać, do czego bardzo serdecznie zachęcamy" – powiedziała prezeska KRDL, która była uczestniczką VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Niestety, niewiele osób z niego korzysta. Warto jednak o takich badaniach pamiętać, bo profilaktyka zmniejsza koszty medycyny naprawczej, a to jest istotne dla kondycji ochrony zdrowia i samego pacjenta. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dzięki tym prostym i bezpiecznym badaniom można wykryć wcześnie wiele poważnych schorzeń (cukrzyca, białaczka, niewydolność nerek, hipercholesterolemia itd.), które na początku albo nie dają objawów, albo bardzo delikatne, które łatwo zbagatelizować (np. zmęczenie często jest jednym z pierwszych sygnałów białaczki).

VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który odbył się w dniach 9-10 marca br. w Katowicach, zgromadził setki menadżerów ochrony zdrowia, samorządowców, polityków, lekarzy, przedstawicieli biznesu i naukowców. Serwis Zdrowie był jednym partnerów medialnych Kongresu.

 

Źródło: Serwis Zdrowie

Jak reagować na złość i histerię dziecka? | Wirtualna Poradnia Pedagogiczna #MAMYNATORADĘ

Czy smutek to depresja? Co czuje osoba z depresją? Jak jej pomóc?

"Rak. To Się Leczy" 2024

„Po złej stronie mocy” – drugi odcinek animowanego serialu kampanii społecznej „Zdrowie? Ogarniam TO!”

Kampania społeczna "Planuję Długie Życie" - HPV

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!