Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

9 mln - tylu dorosłych Polaków cierpi na otyłość

Przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy - mamy już 9 mln dorosłych Polaków chorych na otyłość. Co roku przybywa też ok. 400 tys. dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała - mówili eksperci w środę w Warszawie podczas konferencji nt. otyłości.

W środę ruszyła piąta już edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Porozmawiajmy szczerze o otyłości". Celem kampanii jest zmiana percepcji choroby otyłościowej wśród Polek i Polaków i obalanie krzywdzących stereotypów. Tegoroczna odsłona odbywa się pod hasłem: "Szczerze o otyłości. Z miłości".

"Właśnie przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy: w tym momencie mamy już 9 mln dorosłych Polaków chorych na otyłość. Co roku przybywa też około 400 tysięcy dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała – to może sprawić, że młode pokolenie statystycznie będzie żyło krócej niż ich rodzice i dziadkowie" - podkreśliła prof. dr hab. n. med. Lucyna Ostrowska, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, patrona merytorycznego kampanii. - "Otyłość w populacji najmłodszych przyczynia się bowiem do wczesnego rozwoju wielu powikłań, które kiedyś 'zarezerwowane' były głównie dla dorosłych: cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego, ale też insulinooporności, bezdechu sennego czy zaburzeń metabolicznych. Oprócz tego pojawiają się konsekwencje psychologiczne, takie jak depresja".

Profesor dr hab. n. med. Artur Mazur, kierownik II Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie przytoczył dane WHO, wskazujące, że polskie dzieci i nastolatki przybierają na masie ciała najszybciej w Europie. Nadwaga i otyłość, będące najczęstszym zaburzeniem rozwoju fizycznego, dotyczą około 10 proc. najmłodszych dzieci (1–3 lata), 25 proc. trzylatków, 33 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22 proc. młodzieży do 15 roku życia.

Jak podkreśliła prof. Lucyna Ostrowska, istotną rolę w zatrzymaniu fali zachorowań wśród dzieci i nastolatków odgrywa wsparcie rodziców i opiekunów, dlatego 5. edycja kampanii podkreślać będzie rolę rodziny w profilaktyce, diagnostyce i kompleksowym leczeniu otyłości w populacji osób młodych. "Rodzina, jako najmniejsza komórka społeczna, to pierwsze miejsce, gdzie kształtują się nawyki żywieniowe oraz te związane z aktywnością fizyczną. Niezmiernie ważna jest rola opiekunów, ale skuteczne wsparcie w chorobie otyłościowej może dawać każdy członek rodziny – także dziadkowie, siostry, bracia, małżonkowie, czy życiowi partnerzy. Pacjenci wielokrotnie dzielą się z nami, lekarzami refleksją, że to osoby, o które się troszczą, i które troszczą się o nich, są najlepszą motywacją do mierzenia się z chorobą otyłościową i dbania o jej profilaktykę" – dodała prof. Ostrowska.

Prof. Mazur zaznaczył, że już otyłość i dieta będącej w ciąży matki wpływają na przyszłe problemy metaboliczne jej dziecka. Z kolei propagowanie karmienia piersią zmniejsza ryzyko otyłości.

Ambasadorami tegorocznej kampanii zostali m.in. aktorzy Kacper Łukasiewicz, Bartłomiej Nowosielski i Robert Kudelski.

Kacper Łukasiewicz, aktor i student prawa, zaangażował się w kampanię, aby uświadamiać, jak krzywdząca jest stygmatyzacja, która dotyka młode osoby mierzące się z otyłością. "Mam 21 lat i z otyłością mierzę się, odkąd pamiętam – zaczęło się jakoś w podstawówce. I choć teraz moja choroba jest w remisji, wiem, że może wrócić. Jako dziecko doświadczyłem bolesnego hejtu w internecie. Zacząłem grać rolę Kuby w jednym z popularnych seriali telewizyjnych mając 5 lat. Temat mojej zbyt wysokiej masy ciała stał się obiektem ataków na jednym z portali społecznościowych. Powstawały grupy liczące kilkadziesiąt tysięcy osób: byli tam przede wszystkim dorośli, którzy nie znali ani mnie, ani historii mojej choroby, a jednak mój wygląd był dla nich pretekstem do słownej przemocy. Używali wobec mnie słów, których długo nie mogłem zapomnieć. A moim rodzicom sugerowali, że moja masa ciała to 'wynik ich nieodpowiedzialności', że 'powinni zamykać lodówkę na kłódkę', że 'mogą mnie doprowadzić do kalectwa'. Tymczasem byłem pod stałą opieką lekarzy, rodzice bardzo mnie wspierali. Chcę powiedzieć innym młodym ludziom, że z chorobą otyłościową nie są sami" – podkreślił Kacper.

Swoimi doświadczeniami z chorobą otyłościową chcą dzielić się także - uwielbiający taniec - były koszykarz, aktor i tata dwóch córek Bartłomiej Nowosielski, aktor Robert Kudelski oraz pacjentka i nauczycielka Emilia Modrzyńska. W misję edukowania społecznego jako ambasadorka włączyła się także psycholożka zdrowia, Adrianna Sobol.

W ramach tegorocznej kampanii powstaną również praktyczne narzędzia edukacyjne m.in. "PoMOCnik dla rodziców i opiekunów", czyli opracowanie przygotowane przy zaangażowaniu interdyscyplinarnego grona ekspertów. Będzie zawierać rekomendacje z zakresu nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej, wsparcia psychologicznego oraz medycznego dla tych, którzy poszukują wskazówek, jak wesprzeć swoje dziecko w drodze do uzyskania i utrzymania zdrowej masy ciała.

Celem kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości" jest budowanie społecznej świadomości, że otyłość jest chorobą, która może prowadzić do rozwoju ponad 200 powikłań i w sposób istotny zagrażać życiu i zdrowiu chorego. Organizatorem kampanii jest firma Novo Nordisk. Patronat merytoryczny nad kampanią sprawuje Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości. (PAP)

 

Źródło: www.naukawpolsce.pl / Paweł Wernicki

Polski Czerwony Krzyż Rekrutuje!

Cytologia w ciąży. Dlaczego jest tak ważna?

Warto bawić się z dziećmi

Czym zajmuje się NFZ? Po co mi ubezpieczenie zdrowotne? Jak korzystać z IKP? | Lekcje z NFZ

Kampania społeczna "Planuję Długie Życie" - aktywność fizyczna

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!