Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

25 lipca – Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Brawura, lekceważenie przepisów, nadmierna prędkość oraz zmęczenie – to najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w Polsce, szczególnie w wakacje, które sprzyjają dalekim podróżom. Obchodzony 25 lipca Dzień Bezpiecznego Kierowcy jest doskonałą okazją, żeby przypomnieć, jak ogromne znaczenie ma odpowiednie przygotowanie się do dłuższych wypraw. – Przede wszystkim należy się porządnie wyspać! Spokojny sen daje nam siłę, poprawia refleks i kondycję. Pamiętajmy – zmęczenie jest śmiertelnym wrogiem kierowcy! – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

W wakacje za kierownicą pokonujemy setki, a nawet tysiące kilometrów. Zdarza się, że jedziemy „na czas”, szkoda nam przerwy na odpoczynek. Zaczynają opadać powieki, reagujemy w ostatniej chwili, ... zasypiamy! Potem policja alarmuje o kolejnej tragedii na drodze.

- Dlatego nawet porządnie wyspany kierowca na długiej trasie powinien robić 15-minutowe przerwy co około 2 godziny. Powinien wyjść z auta, pooddychać świeżym powietrzem, dotlenić mózg oraz rozluźniać mięśnie nóg. Napięte mięśnie mogą wywołać skurcz, a ten, kiedy jest silny uniemożliwia prowadzenie samochodu i powoduje niebezpieczne sytuacje na drodze – radzi Bożena Janicka.

Bardzo ważną podczas jazdy na długim dystansie, jest prawidłowa pozycja za kierownicą, która łagodzi dolegliwości związane z wielogodzinnym prowadzeniem auta. Głównie chodzi o ból pleców. Tu istotna jest przede wszystkim pozycja fotelu. Nie powinien być ustawiony zbyt blisko kierownicy, ani zbyt daleko od pedałów. Chcąc chronić kręgosłup, konieczne jest odpowiednie dopasowanie wysokości zagłówka.

- Ogromnym zagrożeniem dla kierowców jest alkohol i związany z nim kac. Kierowca na kacu może odczuwać ból głowy, wrażliwość na światło, nudności, zmęczenie. Często narzeka na złe samopoczucie fizyczne i psychiczne, które może się utrzymywać wiele godzin. Dlatego – jako lekarze – radzimy, aby nie wsiadać za kierownicę od kilkunastu do nawet doby po spożyciu alkoholu. Dajmy organizmowi czas na powrót do normalnego funkcjonowania – apeluje prezes PPOZ.

A oto kilka ważnych wskazówek dla „bezpiecznego kierowcy” :

  • przestrzegaj przepisów ruchu drogowego: pamiętaj o obowiązujących ograniczeniach prędkości, znakach drogowych oraz sygnalizacji świetlnej;
  • skup się na drodze, unikaj wszelkich rozpraszaczy: telefon, słuchawki w uszach, jedzenie czy głośna muzyka;
  • przed wyruszeniem w trasę miej aktualny przegląd techniczny pojazdu. Regularnie sprawdzaj stan hamulców, opon oraz oświetlenia;
  • sprawdź ustawienie fotelu, lusterka i zagłówka. Zapnij pasy! Dziecko zapnij w foteliku;
  • obserwuj innych, reaguj;
  • co najważniejsze: przed jazdą nie pij alkoholu i porządnie się w wyśpij!

Źródło: PPOZ/ informacja prasowa

 

Szyja smartfonowa, skolioza, płaskostopie – jak chronić dziecko?

Cukrzyca ciążowa: Objawy, Przyczyny, Konsekwencje i Leczenie

Polski Czerwony Krzyż Rekrutuje!

Cytologia w ciąży. Dlaczego jest tak ważna?

Warto bawić się z dziećmi

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!