Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka

Koszt ratowania w szpitalu życia jednego wcześniaka wynosi 70-200 tys. Dlatego warto zainwestować w objęcie tych dzieci opieką koordynowaną w pierwszych latach życia – oceniają eksperci. W piątek 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka.

W Polsce co roku 24 tys. dzieci przychodzi na świat przedwcześnie, z niedojrzałymi wieloma narządami i układami organizmu. Dzieci te mają wyższe ryzyko zaburzeń rozwojowych, w tym mózgowego porażenia dziecięcego i retinopatii wcześniaków, a także niektórych chorób rozpoczynających się w wieku noworodkowym, jak choroby sercowo-naczyniowe.

Jak przypominają eksperci Fundacji Koalicja dla wcześniaka w informacji prasowej przesłanej PAP, ratowanie życia wcześniaka w warunkach szpitalnych to wydatki rzędu 70-200 tys. zł z budżetu państwa. Kolejne lata opieki nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie to dalsze wydatki z systemu i olbrzymie obciążenie rodziców.

Dlatego tak ważne jest, żeby w pierwszych latach życia – co najmniej do 3. roku życia, a nawet dłużej - wcześniaki były objęte kompleksową opieką wielu specjalistów, nie tylko neonatologa, ale m.in. neurologa, kardiologa, okulisty, pulmonologa, rehabilitanta, psychologa i dietetyka. Obecnie rodzice wcześniaków sami muszą sobie radzić z licznymi problemami i wyzwaniami finansowymi, wynikającymi z wcześniactwa, jak wsparcie psychologiczne, logopedyczne, rehabilitacyjne.

Fundacja Koalicja dla wcześniaka, która od 11 lat wspiera rodziców i wspólnie z neonatologami podejmuje działania systemowe, by poprawiać jakość życia wcześniaków, wskazuje, że konieczne jest wdrożenie programu pilotażowego opieki koordynowanej nad noworodkiem (KORD), a następnie rozszerzenie go na całą Polskę. Ponadto istotne jest wprowadzenie wizyt patronażowych położnych środowiskowych - osobno dla mam i osobno dla wcześniaków - po wypisie maluchów ze szpitala.

Koalicja postuluje też objęcie kobiet w ciąży nieodpłatnymi szczepieniami przeciwko groźnym patogenom, które mogą zagrażać dzieciom - chodzi o wirusa RS, krztusiec. Istotna jest też edukacja kobiet w ciąży na temat korzyści wynikających z już dostępnych szczepień przeciwko grypie i COVID-19.

We współpracy z Polskim Towarzystwem Neonatologicznym i nadzorem krajowym Koalicja dla wcześniaka zabiegała w Ministerstwie Zdrowia o rozszerzenie programu profilaktyki zakażeń wirusem RS dla dzieci urodzonych przedwcześnie. Od 1 marca 2023 roku ochrona najmłodszych dzieci przed wirusem RS (RSV) została rozszerzona. Zostały nią objęte wcześniaki urodzone w wieku ciążowym do 35. tygodnia ciąży włącznie oraz z małą masą urodzeniową – mniejszą lub równą do 1500 gramów, dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną do 24. miesiąca życia i dzieci z wybranymi wrodzonymi wadami serca, spełniające kryteria wejścia do programu. Neonatolodzy oceniają, że dzięki temu Polska zyskała jeden z najlepszych programów ochrony przed wirusem RS w Europie.

"To ogromne osiągniecie, bo dostęp do immunizacji ma dzisiaj bardzo szeroka grupa wcześniaków, dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną oraz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Nasza Fundacja zainicjowała też powstanie Koalicji na rzecz profilaktyki zakażeń wirusem RS, której celem jest edukacja społeczeństwa oraz zwrócenie uwagi decydentów na konieczność monitorowania zakażeń oraz wprowadzenie nowoczesnych metod profilaktyki dla wszystkich dzieci do 2. roku życia oraz dla kobiet w ciąży" – skomentowała cytowana w informacji prasowej prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezeska Fundacji. Pozwoliłoby to ograniczyć liczbę zakażeń, a co za tym idzie hospitalizacji dzieci i zwolnień lekarskich z tytułu opieki nad dziećmi, oceniła.

Jak rekomenduje Koalicja, konieczna jest również zmiana infrastruktury szpitalnej i poprawa wyceny pobytu matki na oddziale przy wcześniaku. Jest to bowiem bardzo ważne dla rozwoju malucha. Mama takiego dziecka powinna mieć też możliwość wzięcia zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie wielotygodniowej hospitalizacji oraz rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego po wypisie wcześniaka ze szpitala.

W tym roku z okazji obchodów Światowego Dnia Wcześniaka Koalicja wydała tomik poezji pod tytułem „Małe cuda - wiersze czułością pisane”. Autorami wierszy są neonatolodzy, rodzice wcześniaków, przyjaciele i członkowie fundacji. Ilustracje w książeczce zrobiły same wcześniaki. Tomiki poezji trafiły na oddziały neonatologiczne i są też bezpłatnie przekazywane rodzicom dzieci.

Więcej informacji między innymi na stronie internetowej: www.koalicjadlawczesniaka.pl.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Polski Czerwony Krzyż Rekrutuje!

Cytologia w ciąży. Dlaczego jest tak ważna?

Warto bawić się z dziećmi

Czym zajmuje się NFZ? Po co mi ubezpieczenie zdrowotne? Jak korzystać z IKP? | Lekcje z NFZ

Kampania społeczna "Planuję Długie Życie" - aktywność fizyczna

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!