Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Wywiad epidemiologiczny możliwy przez Internetowe Konto Pacjenta

Od teraz każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa lub miał kontakt z osobą zakażoną, może poinformować o tym inspekcję sanitarną za pomocą specjalnego formularza online - przekazało Centrum e-Zdrowia.

Link do formularza, który umożliwia przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego, widzi każdy, kto zaloguje się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) w serwisie pacjent.gov.pl. Dodatkowo osoby, które widzą na swoim koncie alert o nałożonej na nie izolacji domowej, zachęcane są wprost, aby wypełnić takie zgłoszenie do sanepidu i tym samym wskazać, z kim miały kontakt.

W praktyce oznacza to, że Obywatel, który chce przekazać inspekcji sanitarnej informację o sytuacji epidemiologicznej – własnej, swojego dziecka lub osoby, która go upoważniła do takiego działania w swoim imieniu, nie szuka numeru telefonu do stacji sanitarno-epidemiologicznej, nie czeka na połączenie, ale od razu loguje się na swoje Internetowe Konto Pacjenta i wypełnia formularz online.

– Na bieżąco identyfikujemy wszystkie istotne dla pacjentów obszary, mogące wspierać zarządzenie zdrowiem w trakcie pandemii i niezwłocznie wprowadzamy nowe funkcjonalności na Internetowe Konto Pacjenta. Zgłoszenie kwarantanny online jest alternatywą dla połączeń telefonicznych. Teraz pacjent, zamiast dzwonić do sanepidu, może wypełnić online i wysłać formularz, który zawiera wywiad epidemiologiczny. W ten sposób poinformuje sanepid, kiedy i w jakich okolicznościach miał kontakt z kimś zakażonym koronawirusem SARS-CoV-2. To pozwoli szybciej i sprawniej identyfikować łańcuchy epidemiczne. Dzięki stałej współpracy z instytucjami takimi jak NFZ, GIS czy ZUS możemy odciążyć system ochrony zdrowia i ułatwić życie Obywatelom – wyjaśnia Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Internetowe Konto Pacjenta udostępnia wiele innych funkcjonalności, które są przydatne w czasie pandemii:

  • Wyniki testów w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 finansowanych ze środków publicznych, a także te wyniki testów finansowanych prywatnie, które są dodatnie.
  • Informację o tym, że na pacjenta nałożono kwarantannę lub izolację domową, oraz na jaki okres.
  • Możliwość pobrania przez pacjenta dokumentu z elektronicznym podpisem, potwierdzającego kwarantannę lub izolację domową, by wysłać go mailem do pracodawcy.


Na stronie pacjent.gov.pl na bieżąco aktualizowana jest także sekcja informacyjna poświęcona koronawirusowi. Znajdują się tam m.in. informacje – gdzie i na jakich zasadach można wykonać test na koronawirusa wraz z aktualną mapą mobilnych punktów pobrań wymazu oraz zasady kwarantanny lub izolacji domowej.

Źródło: Centrum e-Zdrowia

„Zdrowie? Ogarniam TO!” Rogal pod wpływem starszego kolegi postanawia spróbować alkoholu

Obsługa pacjenta z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Jak reagować na złość i histerię dziecka? | Wirtualna Poradnia Pedagogiczna #MAMYNATORADĘ

Czy smutek to depresja? Co czuje osoba z depresją? Jak jej pomóc?

"Rak. To Się Leczy" 2024

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!