Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Pierwsza w Polsce poradnia hipercholesterolemii rodzinnej

Hipercholesterolemia rodzinna to choroba genetyczna, której głównym objawem jest podwyższony poziom złego cholesterolu (frakcji LDL). Choroba przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo, a w Polsce chorować na nią może od 150 do 200 tysięcy osób. Dzięki finansowaniu z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 powstała pierwsza w Polsce Poradnia Hipercholesterolemii Rodzinnej przy Krajowym Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku.

Poradnia rozpoczęła działalność 24 października 2017 r., a w otwarciu udział wziął m.in. Marek Tombarkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

– Ideą programu jest stworzenie modelu, który pokaże w jaki sposób należy podejść do problemu tej jednostki chorobowej. To jest niezwykle ważne, bo choroby układu sercowo-naczyniowego, do których prowadzi nieleczona hipercholesterolemia, zbierają olbrzymie żniwo wśród młodych osób – powiedział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. – Bardzo się cieszę, że Narodowy Program Zdrowia zaczyna spełniać oczekiwania, jakie są w nim pokładane. To jest jeden z przykładów bardzo dobrego zastosowania pieniędzy NPZ na stworzenie tej poradni i całego programu, który przyniesie bardzo konkretne efekty dla całej populacji.

 
Pierwsza taka poradnia w Polsce

Poradnia ma zapewnić wielodyscyplinarną opiekę nad pacjentami, a przede wszystkim diagnozować jak największą liczbę osób zagrożonych hipercholesterolemią rodzinną. Niestety, większość chorych nie jest świadoma swojej choroby.

Z porady mogą skorzystać wszyscy pełnoletni mieszkańcy Polski. Wizyta w poradni jest bezpłatna. Nie trzeba martwić się o skierowanie. Warunkiem rejestracji jest jedynie sprawdzenie kryteriów klinicznych przez lekarza.

Więcej informacji:

 

 

Źródło: mz.gov.pl

Nie serwuj sobie choroby!

KREW NA RĘKACH, czyli jak nie zakazić się u lekarza

Marta opowiada co to jest HCV

Zapal czerwoną lampkę - kampania STOP FASD

Spot kampanii ODKRYJ POZNAJ ZAAKCEPTUJ Żabka

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!