Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Jak zajść w ciążę?

Dużą pomocą dla par mających trudności z poczęciem dziecka są metody naturalnego planowania rodziny. Dokładne oznaczenie dni płodnych pomaga w zainicjowaniu długo oczekiwanej ciąży. Pozwala też często uniknąć drogiej i męczącej diagnostyki. Jeżeli natomiast są potrzebne badania diagnostyczne, np. badania hormonalne, to prowadzona przez kobietę samoobserwacja umożliwi ich wykonanie w wybranej i prawidłowo oznaczonej fazie cyklu.


Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy cyklach niezbyt regularnych, kiedy opóźnia się termin owulacji i związany z nią termin tworzenia się ciałka żółtego.

W trakcie cyklu komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia zaledwie przez jedną dobę. Krwawienie – zaczyna ono cykl miesięczny – związane jest ze złuszczaniem się nabłonka w macicy. Jest to jednocześnie najbardziej widoczny objaw występujący w czasie cyklu. Pozostałe procesy toczą się niezauważalnie. Sterują nimi hormony – substancje chemiczne wytwarzane przez organizm. Ich subtelne działania przypominają funkcjonowanie dobrze skonstruowanego (tyle że chemicznego!) zegara.

Do zapłodnienia dochodzi w czasie owulacji.Do poczęcia może dojść tylko w ciągu tych 24 godzin, ale ze względu na to, że plemniki mogą żyć w śluzie macicy nawet przeciętnie 3-5 dni (niektóre źródła mówią o 7 dniach), dlatego 5 dni przed uwolnieniem się komórki jajowej (owulacją) mówimy o czasie płodnym. W związku z tym bardzo ważne jest zaobserwowanie jej przez kobietę.

Jak rozpoznać zbliżającą się owulację:

Śluz:


Po skończonej miesiączce w większości cykli szyjka macicy jest zaczopowana korkiem gęstego śluzu. W miarę dojrzewania komórki jajowej pojawia się śluz. Początkowo śluz jest mętny i lepki, ale stopniowo zmienia się w bardziej rozciągliwy, przejrzysty i śliski. Zwiększa się też jego ilość. Kobieta czuje mokrość i jakby naoliwienie w przedsionku pochwy. Wreszcie śluz wygląda jak surowe białko jaja kurzego. To właśnie jest śluz płodny. Pod koniec obecności białkopodobnego śluzu następuję owulacja.

Temperatura:

Temperaturę należy mierzyć codziennie rano, o tej samej godzinie, zaraz po przebudzeniu, na czczo, nie wstając przedtem z łóżka. Jest to tzw. podstawowa temperatura ciała. Kobiety pracujące w nocy mierzą temperaturę po nie mniej niż 3 godzinach wypoczynku w pozycji leżącej, zawsze o tej samej godzinie.

Skok temperatury o minimum 0.2 stopnie Celsjusza – dwie kreski na termometrze – następuje zaraz po jajeczkowaniu. Temperatura opada ponownie pod koniec cyklu przy rozpoczynającej się następnej menstruacji.

Wiemy już, jak określić okresy płodne i niepłodne na podstawie obserwacji śluzu i temperatury.

Dodatkowe objawy:

Istnieją jeszcze inne dodatkowe objawy, które towarzysza jajeczkowaniu. Niektóre z nich występują u jednych kobiet, a niektóre u innych. Są to:

  • napięcie piersi, wrażliwość brodawek;
  • ból w podbrzuszu, po jednej lub po drugiej stronie, zwany bólem owulacyjnym;
  • plamienie owulacyjne, objawiające się pojawieniem w śluzie niewielkiej domieszki krwi.

Żródło: http://www.biomedical.pl

„Zdrowie? Ogarniam TO!” Rogal pod wpływem starszego kolegi postanawia spróbować alkoholu

Obsługa pacjenta z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Jak reagować na złość i histerię dziecka? | Wirtualna Poradnia Pedagogiczna #MAMYNATORADĘ

Czy smutek to depresja? Co czuje osoba z depresją? Jak jej pomóc?

"Rak. To Się Leczy" 2024

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!