Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mogą mieć większe ryzyko otyłości

W porównaniu z dziećmi urodzonymi siłami natury, noworodki urodzone przez cesarskie cięcie miały 1,4 razy większe szanse na nadwagę lub otyłość w dzieciństwie. Dobroczynne bakterie w kanale rodnym mogą w pewnym stopniu chronić przed otyłością.

W porównaniu z dziećmi urodzonymi siłami natury, noworodki urodzone przez cesarskie cięcie miały 1,4 razy większe szanse na nadwagę lub otyłość w dzieciństwie. Dobroczynne bakterie w kanale rodnym mogą w pewnym stopniu chronić przed otyłością.

U dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie może występować zwiększone ryzyko otyłości, w porównaniu do dzieci urodzonych siłami natury, według badań zaprezentowane na American Heart Association Scientific Sessions 2016.

W porównaniu do dzieci urodzonych siłami natury, dzieci urodzone przez cięcie cesarskie miały 40 procent większe szanse na nadwagę lub otyłość w dzieciństwie. Związek ten był jeszcze większy, jeśli ich matka miała nadwagę lub otyłość, co sugeruje, że u otyłych matek urodzenie siłami natury może pomóc zmniejszyć szanse na międzypokoleniowy związek otyłości.

Odkrycie to jest utrzymywane, nawet po uwzględnieniu wieku matki w momencie porodu, rasy, wykształcenia, wskaźnika masy ciała przed ciążą, przyrostu masy ciała w czasie ciąży, ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza, a także masy urodzeniowej dziecka.

Naukowcy zauważyli, że nadwaga u matki często wiąże się z nadwagą lub otyłością dzieci, niezależnie od tego, jak dziecko się rodzi, ale efekt był silniejszy u kobiet, które urodziły przez cesarskie cięcie.

„Uważamy, że przyczyną tej różnicy może być wynik działania korzystnych drobnoustrojów znajdujących się w kanale rodnym, na które noworodki są narażone podczas porodu", powiedział główny autor badania Noel Mueller, profesor epidemiologii na Johns Hopkins University. „Podejrzewamy, że te mikroby mogą oddziaływać korzystnie na zdrowie dziecka, w tym zwiększenie metabolizmu i ćwiczenie układu odpornościowego."

„Potrzebujemy więcej badań, aby ustalić, czy ekspozycja noworodków urodzonych przez cesarskie cięcie, na działanie drobnoustrojów pochwowych przy urodzeniu może zmniejszyć ich przyszłe ryzyko zaburzeń metabolicznych, takich jak otyłość."

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 1441 donoszonych noworodków z Bostońskich raportów urodzenia. Wśród badanej grupy, 57 procent kobiet, które urodziły przez cięcie cesarskie było otyłych, a wśród tych, które urodziły siłami natury, było 53 procent otyłych. Badane dzieci były w wieku w zakresie od dwóch do ośmiu lat w czasie wykonywania pomiarów koniecznych do badania.Źródło: medicalnewstoday.com

Co farmaceuta moze zrobic dla ciebie

The Dumplings x Rak’n’Roll – Dla nas KRS 0000 338 803

Kampania Ministerstwa Zdrowia skierowana do kobiet

Czadowy Film - film w ramach akcji Obudź Czujność

PINK LIPS PROJECT - kobiety kobietom o profilaktyce

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!