
E-zdrowie jest trendy!
Nowe technologie zmieniają oblicze rynku opieki zdrowotnej w Polsce. Co w tej dziedzinie przyniósł mijający rok?
Liczba użytkowników aplikacji medycznych w 2017 roku wzrosła średnio o ponad połowę w stosunku do roku ubiegłego - tak wynika z danych, opracowanych przez firmę LeekSeek Polska. Aplikacje doceniają lekarze i pacjenci, bo są nie tylko pomocne, ale też łatwo dostępne. Wystarczy smartfon, aby pobrać praktycznie każdą mobilną aplikację, w dodatku - tak jak w przypadku zaprojektowanych przez LekSeek Polska - bez żadnych opłat. Odtąd można korzystać z niej w dowolnym momencie - kiedy tylko zachodzi potrzeba.
Przydatność aplikacji jest bezdyskusyjna. Pacjentom pomagają w kuracji, lekarzom i farmaceutom - w pracy. I to w wielu obszarach, aplikacji pojawia się bowiem nie tylko coraz więcej, ale też coraz bardziej wyspecjalizowanych. Pozwalają monitorować stan zdrowia, przypominają o zażyciu leku, umożliwiają zapisanie się na wizytę, a nawet jej przeprowadzenie - to zaledwie kilka z wielu przykładów ich zastosowania.
W mijającym roku na rynku pojawiło się kilkadziesiąt nowych medycznych aplikacji mobilnych. Firma LekSeek Polska przygotowała m.in. takie, jak: PES, OneTouch Gabinet, Ulotki Leków, MyDr Diabetologia, Dr100, Gabinet drWidget, Riboo. Z danych LekSeek wynika, że najpopularniejszymi aplikacjami mobilnymi w wersji na Android’a były: DrWidget Baza Leków, DrWidget ICD10 oraz DrWidget Interakcje, natomiast na system iOS: DrWidget ICD9, DrWidget ICD10, DrWidget ChPL.
Rekordowy wzrost pobrań odnotowała aplikacja LekSeek „Szczepienia” - ich liczba wyniosła 1640 proc. więcej niż w roku ubiegłym.
„Oprogramowania mobilne, wspierające działanie służby zdrowia, w zasadzie zrewolucjonizowały podejście pacjentów do leczenia. Jak wskazują wyniki przygotowanego przez LekSeek raportu „E-zdrowie oczami Polaków“, około 75 proc. ankietowanych preferuje otrzymanie elektronicznej recepty. Zaskakujące jest to, że nawet najstarsze grupy wiekowe są przychylne takim rozwiązaniom” - podkreśla Łukasz Kamiński, dyrektor zarządzający LekSeek Polska.
Coraz chętniej z nowoczesnych rozwiązań korzystają również lekarze. Przykładem jest program do zarządzania placówką medyczną Gabinet drWidget LekSeek Polska - w tym roku zyskał 56 proc. więcej użytkowników w porównaniu z rokiem ubiegłym. Gabinet drWidget to oprogramowanie dla lekarzy, które pomaga im w codziennej pracy. Za jego pomocą mogą oni przechowywać wyniki i dane pacjentów w jednym miejscu. Platforma daje im również dostęp do bazy jednostek chorobowych, leków i procedur oraz możliwość wystawiania recept, skierowań czy też zwolnień.
LekSeek Polska jest również twórcą stron internetowych o tematyce medycznej, dla lekarzy, farmaceutów i pacjentów. W mijającym roku one także cieszyły się dużym zainteresowaniem odbiorców. Adresowany do lekarzy leksykon.com.pl zanotował o 123 proc. więcej odsłon niż w 2016 roku, a medkiosk.pl - portal dla pasjonatów nowych technologii w medycynie - aż o 196 proc.
Według prognoz, e-medycyna będzie nadal znacząco rozwijać się za sprawą nowych technologii. W ciągu najbliższych dwóch lat największe zmiany zajdą zwłaszcza na rynku telemedycyny, co wiąże się z zapowiadaną i już trwającą cyfryzacją.
„Jak wynika z raportu „E-zdrowie oczami Polaków”, ponad 65 proc. ankietowanych uważa, że cyfryzacja służby zdrowia jest w Polsce słabo lub bardzo słabo rozwinięta. Polacy, zapytani o rozwiązania, które usprawniłyby pracę lekarzy i placówek medycznych, najczęściej wskazywali wprowadzenie możliwości rejestracji online oraz wdrożenie zintegrowanego systemu do przechowywania danych, wyników i historii chorób pacjentów. Uważam, że stwarza to ogromne możliwości dalszej ekspansji na tym polu. W tym roku firma LekSeek zwiększyła zatrudnienie o 25 proc. w stosunku do ubiegłego roku, a rekrutację pracowników mamy również w planach na nowy rok” - dodaje Łukasz Kamiński.