Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Trzymaj leki pod kontrolą

Leczenie kilku przewlekłych chorób wiąże się z codziennym przyjmowaniem przez jedną osobę różnych leków przez długi czas. Terapia wielolekowa wymaga ostrożności ze strony pacjenta i jego opiekunów. Trzeba zwracać uwagę na inne przyjmowane substancje, zioła i jedzenie.

Nadmiar szkodzi

Obecnie wiele chorób jest leczonych więcej niż jednym lekiem – nazywa się to polifarmakoterapią. Pozwala ona na wzmocnienie efektu terapeutycznego i siły leków oraz zredukowanie ich dawek. Jest konieczna przy terapii przewlekłych chorób współistniejących, jak np. cukrzyca i nadciśnienie. Wielolekowa terapia prowadzona pod ścisłą kontrolą specjalistów pozwala na wydłużenie życia i zwiększa jego komfort.

W przypadku, gdy leczenie wieloma lekami (powyżej 5) odbywa się poza kontrolą specjalistów, np. w przypadku, gdy pacjent jest leczony przez kilku lekarzy różnych dziedzin medycyny, a każdy z nich przepisuje określone leki, nie zawsze wiedząc o lekach zleconych dla tego samego pacjenta przez innego specjalistę, mówimy o zjawisku polipragmazji. Pomiędzy przyjmowanymi lekami mogą zachodzić interakcje powodujące niekorzystne efekty i zagrażające zdrowiu pacjenta.

Zgodnie z raportem NFZ, w Polsce około 1,6 miliona osób przyjmuje stale 5 i więcej leków. Co trzecia osoba po 65. roku życia znajduje się w tej grupie. Powyżej 85. roku u niektórych osób stosuje się jednocześnie 10 lub więcej preparatów.

Oprócz środków wskazanych przez lekarza, pacjenci często przyjmują inne substancje medyczne. Kupują leki bez recepty i reklamowane środki na różne dolegliwości. Zażywają suplementy diety i zioła. Niektóre substancje występują w wielu lekach, pod różnymi nazwami.

Ostrożne łączenie

Przyjmowanie leków zawsze konsultuj z lekarzem czy farmaceutą.

 • Różne składniki wchodzą w reakcje, także z lekami przyjmowanymi na stałe. Ostrożności wymaga wybór każdego środka przeciwbólowego lub przeciwzapalnego.
 • Jedzenie niektórych potraw w połączeniu z lekarstwami może zmniejszyć skuteczność leczenia.

W terapii lekowej trzeba zwracać uwagę również na napoje. Energetyki, alkohol, kawa i herbata oraz zioła i soki owocowe nie są obojętne. Wchodzą w reakcje z innymi substancjami. Dlatego leki popijamy wodą – to jest bezpieczne.

Zadbaj o siebie – jesteś wyjątkowy

Każdy człowiek ma inną historię. Jego terapia dostosowana jest do przebiegu chorób, wieku, stanu zdrowia i wielu indywidualnych czynników. Podobne schorzenie może być inaczej leczone. Przy kilku chorobach u jednego pacjenta niezbędna jest koordynacja leków. Dokładnie przestrzegaj dawkowania leków – zgodnie z zaleceniami lekarza.

 • Przeczytaj ulotkę, zanim przyjmiesz pierwszą tabletkę nowego leku – dostosuj się do opisanych w niej zasad przyjmowania go (np. przed czy po posiłku).
 • Kontroluj siebie – zapisuj, jakie leki przyjmujesz.
 • Sprawdzaj u lekarza, czy nie przesadzasz z ilością medykamentów, suplementów i ziół.
 • Jeśli ukończyłeś leczenie szpitalne, przedstaw lekarzowi rodzinnemu kartę leczenia –on porówna przyjmowane dotychczas leki z nowymi.
 • Jeśli przyjmujesz wiele leków, przynajmniej raz na pół roku daj je do przeglądu swojemu lekarzowi.
 • Stosuj zbilansowaną dietę, odpowiedni regularny wysiłek fizyczny, właściwy pod względem ilości i jakości sen – to podstawa dobrego funkcjonowania.

Kto pyta, nie błądzi – i unika polipragmazji

Przy leczeniu kilku chorób przewlekłych najczęściej korzystamy z porad wielu specjalistów.

 • Jeśli idziesz do lekarza, powiedz mu o swoich wszystkich dolegliwościach i przyjmowanych lekach. Tych na stałe i takich, które bierzesz od czasu do czasu. Przepisanych na receptę oraz kupowanych samodzielnie w aptece.
 • Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej pomaga kontrolować leczenie u kilku specjalistów. Dobrze, jeśli wie o wszystkich zaleceniach. Doradzi, które lekarstwa bez recepty są dla Ciebie bezpieczne.
 • Suplementy diety mogą wchodzić w reakcje z lekami. Zapytaj o to w aptece, poproś o sprawdzenie przez farmaceutę. Pokaż listę przyjmowanych medykamentów oraz zaleceń od lekarzy.

 

Źródło: pacjent.gov.pl

Test na HIV – anonimowy, bezpłatny i bez skierowania

Zatrzymaj ✋ raka jelita grubego. Zrób badanie, które ratuje życie

Tylko 1 kawa dziennie? Popijać posiłki czy nie? Jak lekkie są produkty light?

Masz bóle kręgosłupa? Nie czekaj na groźne konsekwencje! Zapobiegaj

POLIPRAGMAZJA – dotyczy Ciebie lub Twoich bliskich?

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!