Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Słodycze, zabawa czy rodzinne wyjazdy — jak Polacy wspominają dzieciństwo?

Dzieciństwo to bez wątpienia czas pełen wyjątkowych chwil i radości, który pozostaje w naszej pamięci na długie lata. Naukowcy twierdzą, że jesteśmy w stanie odtworzyć wspomnienia z okresu między 3 a 3,5 rokiem życia. Większość z tych wspomnień przybiera formę pamięci fleszowej, nazywanej "efektem lampy błyskowej". To oznacza, że potrafimy sobie przypomnieć obrazy w postaci jednego wyrazistego i intensywnego kadru. Zbliżający się Dzień Dziecka, to doskonała okazja, aby zapytać Polaków, jakie wspomnienia kojarzą im się z tym niezwykłym okresem życia.

W najnowszym badaniu przeprowadzonym w ramach kampanii „Słodka Równowaga” zbadano jakie wydarzenia czy aktywności najczęściej przychodzą nam do głowy na hasło „wspomnienie dzieciństwa”. Na liście znalazły się między innymi gry i zabawy, słodycze, nauka w szkole czy rodzinne wyjazdy. Wróćmy więc wspólnie do tych beztroskich lat!

Słodkie wspomnienia
Wyniki badania przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie Polaków wskazują, że najczęstszym wspomnieniem dzieciństwa są zabawy w gronie rówieśników na podwórku (52,9%). Najwięcej głosów wśród tej odpowiedzi udzielili dorośli powyżej 50 roku życia. To nie tylko gra w klasy, podchody czy zabawa w chowanego, ale mnóstwo innych aktywności, które umilały ówczesnym pokoleniom czas, stworzyły najsilniejsze wspomnienia. Pozostanie w domu, bywało wręcz karą — czy dzisiejsze pokolenie również w ten sposób będzie wspominało swoje dzieciństwo?

Na podium stanęły również nauka w szkole (37,6%), a także oglądanie kreskówek i filmów animowanych (27,7%). Wśród najpopularniejszych wspomnień z okresu dzieciństwa znajdziemy także gry i zabawy w domu (27,5%), rodzinne wyjazdy na wakacje (21,1%) oraz słodycze (20,5%). Niektóre wydarzenia, takie jak pierwsze odkrycia muzyczne (5,4%) lub pierwsza miłość (7,1%), były o wiele rzadziej wspominane.

Miły powrót do przeszłości
Szerokie spektrum dziecięcych wspomnień łączy Polaków i często staje się tematem do sentymentalnych rozmów. Podczas nich odkrywamy, że choć nasze indywidualne doświadczenia i wiek mogą się różnić, istnieją uniwersalne tematy, które łączą nas jako społeczność. Również bez względu na to, czy dorastaliśmy w dużym mieście, małej wsi, czy nasze dzieciństwo było pełne przygód, czy też spokojne i stabilne — wspólnym mianownikiem było pragnienie zabawy, eksploracji świata i tworzenia więzi z innymi.

Słodycze wciąż na TOPie
Popularnym wśród respondentów wspomnieniem z dzieciństwa są również słodycze. To atrybut, który w życiu wielu pokoleń był obecny od najmłodszych lat i niezmiennie dostarcza radości oraz słodkiego ukojenia. Czyż można sobie wyobrazić dzieciństwo bez kolorowych cukierków, rozpływających się w ustach czekolad, lodów czy zapachów, które wywoływały uśmiech na twarzy?

Ubiegłoroczne wyniki przeprowadzonego badania w ramach kampanii "Słodka Równowaga" jednoznacznie wskazują na lody jako ukochany smakołyk najmłodszych — aż 51,4% ankietowanych udzieliło takiej odpowiedzi. Wśród dziecięcych przysmaków uznanie zdobyły również jajka z niespodzianką, które cieszą się popularnością niemal na całym świecie — aż 36% ankietowanych wybrało je jako ulubione przez dzieci słodycze. Na kolejnych miejscach znalazły się czekolada i żelki, które otrzymały po około 34% głosów.

Słodkie chwile razem
Zbliżający się Dzień Dziecka to wspaniała okazja, aby obudzić nasze dziecięce wspomnienia, nadając im drugie życie. To również doskonały moment, by budować nowe, niezapomniane historie razem z naszymi pociechami. Wspólne spędzenie czasu z dzieckiem w formie wyjścia lub wyjazdu, zabaw czy przygotowania słodkości, bez których dzieci często nie wyobrażają sobie swojego święta, może okazać się najlepszym prezentem!

Jak mówi dietetyk Jadwiga Przybyłowska, ekspertka programu Słodka Równowaga - “Przy okazji Dnia Dziecka równie chętnie wybieramy na prezent słodki upominek, który czasem bywa głównym elementem wspólnego świętowania.

Decydując się na gotowe słodycze, często możemy spotkać się z taką zależnością, że im tańszy produkt, tym gorsza jest jego jakość. Faktycznie, te tańsze produkty mogą zawierać np. polepszacze smaku czy gorszej jakości tłuszcz. Decydując się na produkty znanych, bardziej prestiżowych marek zmniejszamy to ryzyko, ale pamiętajmy, żeby stosować zasadę ograniczonego zaufania — przed zakupem produktu zawsze powinniśmy zapoznać się z jego składem na etykiecie. Świadome wybory i wiedza czego powinniśmy się wystrzegać, pozwolą nam uniknąć spożycia niekorzystnych dla zdrowia składników. Te, które powinny wzbudzić naszą wątpliwość, to np. sztuczne aromaty, guma arabska, jak też sztuczne barwniki.  

Jeżeli zdecydujemy się na wspólne przygotowanie słodkości to wspaniale! Dzięki temu możemy nie tylko zacieśnić więzi, ale i nauczyć dzieci współpracy pokazując przy tym, że słodycze mogą być zarówno smaczne jak i zdrowe. Mamy w pełni wpływ na skład oraz walory smakowe danego wypieku. Warto pamiętać, że w ramach urozmaicenia możemy  zastosować naturalne barwniki takie, jak soki owocowe o intensywnej barwie, np. z czarnej porzeczki, jagód, borówek, malin, wiśni. Analogicznie sprawdzą się soki z warzyw takich, jak buraki, marchew, czerwona kapusta, zielone liście jarmużu, natka pietruszki. Wbrew pozorom składniki warzywne można także stosować do kreatywnych pomysłów na desery.

Kluczowe jest zachowanie umiaru i świadome odżywianie, aby móc cieszyć się słodkimi smakołykami w diecie – szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy dostęp do słodyczy jest niemal nieograniczony."

 

Źródło: informacja prasowa

 

Polski Czerwony Krzyż Rekrutuje!

Cytologia w ciąży. Dlaczego jest tak ważna?

Warto bawić się z dziećmi

Czym zajmuje się NFZ? Po co mi ubezpieczenie zdrowotne? Jak korzystać z IKP? | Lekcje z NFZ

Kampania społeczna "Planuję Długie Życie" - aktywność fizyczna

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!