Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

PPOZ: Zaprzyjaźnijmy się z jasnymi kolorami!

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują o zachowanie ostrożności, tak aby uniknąć udaru, poparzeń, czy bardziej dramatycznych skutków wywołanych przegrzaniem organizmu. - Szczególnie powinniśmy uważać na dzieci w wózkach. Czarna budka generuje ciepło. Temperatura wewnątrz jest wyższa nawet o 7 stopni, co w przypadku 30-stopniowego żaru grozi szybkim przegrzaniem i odwodnieniem. Czarny wózek to niebezpieczny termos dla maleńkiego, bezbronnego organizmu! – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ, apelując do rodziców o przykrywanie ciemnych budek jasnymi nakryciami.

Ciemne, a w szczególności czarne wózki, to od kilku lat największy krzyk mody. Podczas, gdy w chłodne dni kolor nie ma większego znaczenia, latem staje się niebezpieczny - podobnie jak czarna odzież przyciąga promienie słoneczne!

- Temperatura w środku jest wyższa co najmniej o kilka stopni. Znajdujący się w środku mały człowiek narażony jest na szybkie przegrzanie i odwodnienie. Co najgorsze – może nie zdążyć zaprotestować. W każdej chwili może zasłabnąć, a matka – przekonana, że jej maluszek śpi, nie zareaguje w porę. Może dojść do tragedii. Dlatego apeluję, aby latem zaprzyjaźnić się z jasnymi kolorami: białym, beżem, pastelowymi szarościami, różami, które odbijają słońce. Jeśli mamy czarny wózek, osłaniajmy budkę jasnym nakryciem (nie wlot do wózka!). Nie wystawiajmy go na pełen żar! – apeluje Bożena Janicka.

Jasne kolory w upały sprawdzają się także w przypadku osób dorosłych. Im więcej jasnego, tym chłodniej.

- Konieczne jest zasłanianie głowy jasnymi kapeluszami, czapkami, czy chustami. Pamiętajmy, że do udaru cieplnego dochodzi najczęściej w wyniku przegrzania głowy i karku. Ostrzegamy także przed zbyt długim przebywaniem na słońcu, co może doprowadzić do zaburzeń w pracy ośrodka termoregulacji, odwodnienia i drastycznej utraty elektrolitów. W najgorszej sytuacji może dojść do utraty przytomności i zaburzeń w oddychaniu. Podczas upałów należy wypijać odpowiednią ilość płynów (najmniej 2 litry dziennie). Najlepsza jest woda mineralna, a także napoje zawierające elektrolity i mikroelementy. Absolutnie niewskazany jest alkohol. Rozszerza naczynia krwionośne, przez co dochodzi do jeszcze silniejszego przegrzania. Ograniczmy wysiłek fizyczny, przy dłuższym przebywaniu na słońcu konieczne są kremy z wysokimi filtrami, najlepiej o faktorze 30 lub 40. Nie zapominajmy o lekkostrawnej diecie – przypomina Bożena Janicka.

Lekarze PPOZ ostrzegają także przed pozostawianiem dzieci (również zwierząt) w nagrzanych samochodach. Gdy słupki rtęci wskazują 30 stopni Celsjusza, w nagrzanym samochodzie w błyskawicznym tempie temperatura wzrasta do 60! Zamknięte auto to piekarnik!

- Zwracajmy również uwagę na dzieci bawiące się na podwórkach. Przebywanie w słońcu z o odkrytą głową może skończyć się tragicznie. Na spacer z maluchami powinno się wychodzić do godziny 11.00 lub po godzinie 15.00. Bawiącym się na placu zabaw maluchom rodzice powinni co pół godziny podawać coś do picia. A i osoby starsze nie najlepiej znoszą upały. Dlatego, jeśli nie muszą wychodzić, powinny zostać w domach, szczególnie w środku dnia. Uważajmy na siebie wzajemnie, gdy z nieba leje się żar. Słońce to dobrodziejstwo, ale trzeba umieć z niego korzystać! – podkreśla Bożena Janicka.

 

Źródło: PPOZ

Obsługa pacjenta z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Jak reagować na złość i histerię dziecka? | Wirtualna Poradnia Pedagogiczna #MAMYNATORADĘ

Czy smutek to depresja? Co czuje osoba z depresją? Jak jej pomóc?

"Rak. To Się Leczy" 2024

„Po złej stronie mocy” – drugi odcinek animowanego serialu kampanii społecznej „Zdrowie? Ogarniam TO!”

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!