Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Plaga infekcji nie odpuszcza. Lekarze: ferie w tłumie to zły pomysł!

Ruch na świeżym powietrzu, spacery, a dla bardziej wprawionych – zimowe sporty! – W obliczu szalejących wirusów taki sposób spędzania ferii jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż przesiadywanie w zatłoczonych miejscach. Unikajmy skupisk ludzkich, a jeśli jest to niemożliwe nie zapominajmy o maseczkach i przestrzeganiu higieny! Nie wracajmy do szkoły i pracy... chorzy! – apeluje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Plaga zakażeń zalewa przychodnie, i na razie nic nie wskazuje na to, żeby miało się coś zmienić. Co gorsza – rozpoczynają się ferie, a wraz z nimi wyjazdy. Hotele, pensjonaty, restauracje, miejsca zabaw znów zaczną tętnić życiem.

– To idealna sytuacja dla wirusów, które namnażają się drogą kropelkową. Wystarczy, że jedna osoba w niewielkim pomieszczeniu będzie kichać lub kaszleć, a już za kilka godzin podobne objawy pojawią się u innych. Dlatego radzimy, aby wybierać takie miejsca na spędzenie wolnego czasu, żeby nie mieć bliskiego kontaktu z innymi ludźmi. Szczególną uwagę zwróćmy na dzieci, bo to one są największym celem zjadliwego RSV, czy adenowirusów.

Nie przesiadujmy w zamkniętych, zatłoczonych pomieszczeniach. Unikajmy skupisk i jeśli to możliwe, korzystajmy ze świeżego powietrza. To świetna okazja na dotlenienie mózgu i poprawy kondycji fizycznej – mówi Bożena Janicka. Wypoczynkowi na świeżym powietrzu również powinien towarzyszyć rozsądek.

– Póki co o zimowej aurze trudno mówić, ale nigdy nie wiadomo, czy mróz nie powróci. Do zjazdów na sankach wybierajmy miejsca z dala od ruchliwych ulic i skrzyżowań. Łyżwiarze powinni korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na zamarznięte tafle jezior, kanałów, czy stawów. Lód, nawet jeśli z pozoru wydaje się gruby, w każdej chwili może się załamać. Nie zapominajmy też o ubraniu dostosowanym do panującej temperatury, tak aby organizmu ani zbytnio nie wychłodzić, ani nie przegrzać. Na głowie zawsze powinna być czapka, a na szyi szal. Bardzo ważne są rękawice i ciepłe, nieprzemakalne buty. Na stoku głowę powinien chronić kask, a oczy przeciwsłoneczne okulary lub gogle. Minusowe temperatury, mroźny wiatr i rażące słońce to prawdziwa mieszanka wybuchowa dla cery! Dlatego twarz zawsze należy zabezpieczyć kremem z filtrem UV – zalecają lekarze PPOZ i po raz kolejny apelują o przestrzeganie żelaznej zasady DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka) oraz o szczepienia (głównie przeciwko grypie i COVID-19). To jedyny sposób, żeby uchronić się przed śmiertelnie groźnymi powikłaniami!

Źródło: PPOZ

Test na HIV – anonimowy, bezpłatny i bez skierowania

Zatrzymaj ✋ raka jelita grubego. Zrób badanie, które ratuje życie

Tylko 1 kawa dziennie? Popijać posiłki czy nie? Jak lekkie są produkty light?

Masz bóle kręgosłupa? Nie czekaj na groźne konsekwencje! Zapobiegaj

POLIPRAGMAZJA – dotyczy Ciebie lub Twoich bliskich?

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!