Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Orzeczenia o niepełnosprawności przedłużone w pandemii nie tracą ważności

Sejm, przyjmując poprawki Senatu, zdecydował ostatecznie, że w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nie pojawi się przepis, który znosi ważność orzeczeń o niepełnosprawności wydłużonych automatycznie w czasie pandemii. Oznacza to, że nie trzeba na razie składać żadnego wniosku o ich ponowne wydanie. Stare przepisy, wprowadzone tzw. ustawą covidową nadal obowiązują.

O ile, oczywiście, prezydent podpisze ustawę.
 
Przez chwilę osoby z niepełnosprawnością takiej pewności nie miały, bo Sejm 13 stycznia 2023 roku w nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie w art.13 uchylił  pewien zapis tzw. ustawy covidowej. Gdyby ta nowelizacja weszła w owym kształcie, to osoby, którym ważność orzeczeń - tracących swoją moc po 8 marca 2020 roku - automatycznie przedłużono na czas stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, musiałyby wnioskować do 1 czerwca 2023 roku o wydanie nowego dokumentu, bo właśnie w tym dniu traciłyby swoją moc.

Senat jednak wniósł poprawkę, by ten przepis wykreślić. Do tego przychylili się ostatecznie posłowie, głosujący nad senackimi propozycjami w czwartek wieczorem.

Wiceminister rodziny Anna Schmidt tłumaczyła wcześniej, że wprowadzenie tego przepisu spowodowałoby lawinę wniosków do lekarza orzecznika.

- W związku z tym na razie musimy te przepisy utrzymać i dopracować przepisy przejściowe – podkreśliła wiceminister.

Dotychczasowy stan prawny dotyczący orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności został tym samym utrzymany. Wiążące są w tej kwestii wciąż przepisy ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (zwanej ustawą covidową). Zgodnie z nimi, ważność orzeczeń, przedłużonych w pandemii, będzie utrzymana do 60 dni od momentu zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego, a ten od 16 maja 2022 roku w Polsce nadal obowiązuje.

 

Źródło: zdrowie.pap.pl / Serwis Zdrowie

Tabletka tabletce nierówna-czyli o nowoczesnych postaciach leku

Psychologiczne przyczyny otyłości #SzczerzeoOtyłości

Pierwsza wizyta u ginekologa: Poradnik dla nastolatek i rodziców

Jak możesz zdalnie udostępnić lekarzowi specjaliście swoje dane?

Policyjny Black Hawk z trzema organami do transplantacji na pokładzie

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!