Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

NFZ wydał w tym roku ponad 2,1 mln kart EKUZ

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał od początku 2023 roku ponad 2,1 mln Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. W ubiegłym roku koszty udzielonej pomocy w ramach EKUZ, które sfinansował NFZ, wyniosły blisko 280 mln zł.

Karta EKUZ w nagłych sytuacjach daje nam prawo do korzystania ze świadczeń medycznych na zasadach obowiązujących obywateli państwa, do którego podróżujemy. W większości europejskich państw, w których karta EKUZ jest honorowana, istnieje tzw. współpłacenie za leczenie przez pacjenta.

- W 2022 roku ubezpieczeni Polacy skorzystali z EKUZ w 24 państwach. Do NFZ wpłynęło ponad 68 tys. faktur za leczenie naszych obywateli w ramach EKUZ na blisko 280 mln zł. Niektóre koszty opieki medycznej za jednego pacjenta wyniosły milion złotych i więcej – przekazała Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa NFZ.

Miliony złotych na pomoc udzieloną w ramach EKUZ

Najwyższa faktura za jedną osobę, która wpłynęła do Narodowego Funduszu Zdrowia w 2022 roku, wyniosła 2,15 mln zł. Do zdarzenia doszło w Niemczech, a pacjent przebywał w szpitalu 4 miesiące. Inny rachunek do sfinansowania opieki medycznej za naszego rodaka opiewał na prawie 1,16 mln zł. I w tym przypadku ubezpieczony wymagał leczenia szpitalnego, a jego pobyt trwał kilka miesięcy. W statystykach najwyższych faktur za leczenie w ramach EKUZ znalazła się też ta wystawiona na ponad 900 tys. zł, którą przedstawił szwedzki szpital za półtoramiesięczną hospitalizację pacjenta z Polski.

Największe kwoty za leczenie w ramach EKUZ pochodzą z Niemiec (55 proc. całej kwoty roszczeń otrzymanych przez NFZ w 2022 roku), kolejne z Belgii (6,94 proc.), Francji (6,63 proc.), Holandii (4,27 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (4,22 proc.).

Źródło: NFZ

Nie rezygnuj ze swoich życiowych ról. Choroby otępienne – kampania społeczna

...w tobie nadzieja na dopasowanie

90% nowotworów zależy od Ciebie!

Łączy nas Krew która ratuje życie

Rak szyjki macicy – blisko 100% to wirus HPV. Dlaczego szczepić dziecko?

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!