Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego uruchomili stronę internetową, na której można sprawdzić jakość powietrza

Strona internetowa, na której można znaleźć bieżące informacje dot. jakości powietrza w punktach pomiarowych we Wrocławiu i aglomeracji wrocławskiej, ale także w Bydgoszczy i okolicach tego miasta, została uruchomiona w ramach projektu prowadzonego przez badaczy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Magdalena Korzystka-Muskała z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego na Uniwersytecie Wrocławskim zwraca uwagę na wpływ jakości powietrza na zdrowie, szczególnie u dzieci i osób starszych. „Już przy umiarkowanym zanieczyszczeniu podrażnione są nasze drogi oddechowe, a podczas długotrwałego narażenia na zanieczyszczenia pojawiają się choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i nerwowego” – wskazuje badaczka.

Strona prezentująca wyniki pomiarów jakości powietrza znajduje się pod adresem https://airquality.uni.wroc.pl/. Sieć pomiarowa powstała na Uniwersytecie Wrocławskim w ramach projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL „Czy wiesz czym oddychasz – kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz czystszego powietrza”. Projekt został sfinansowany w ramach instrumentu UE LIFE oraz z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet tego przedsięwzięcia to ponad 8 mln zł, a jego partnerami są Politechnika Wrocławska - Wrocławskie Centrum Sieciowo-superkomputerowe i Urząd Miasta Bydgoszcz.

W ramach przedsięwzięcia powstała otwarta sieć pomiarów stężeń pyłu zawieszonego, obejmującej swoim zasięgiem miasta Bydgoszcz i Wrocław oraz wybrane miejscowości sąsiednie. „Z naszej sieci dla obszaru Wrocławia otrzymujemy 15 stanowisk, do tego 10 stanowisk w miejscowościach ościennych. Powstaje również portal z prognozami jakości powietrza” – powiedział dr Tymoteusz Sawiński z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego.(PAP)

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Higiena stylu życia - Sen

„Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje”

Profilaktyka udaru mózgu

Profilaktyka otyłości Zdrowe żywienie

Masz 50 lat lub więcej? Zapisz się na 3. dawkę szczepienia!

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!