Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Wystarczy zaledwie 20 minut kontaktu z naturą, aby skutecznie obniżyć poziom hormonów stresu

Spacer lub przebywanie w miejscu, które sprawia, że czujesz się w kontakcie z naturą przez co najmniej dwadzieścia minut dziennie znacząco obniża poziom hormonów stresu. Jest to wynik badania, które po raz pierwszy ustaliło najbardziej efektywną dawkę kontaktu z przyrodą.

Pracownicy służby zdrowia mogą wykorzystać to odkrycie, aby przepisać "naturalne tabletki ", wiedząc, że mają one rzeczywisty, wymierny efekt.

Naukowcy zaplanowali eksperyment polegający na tym, że w ciągu 8 tygodni uczestnicy przebywali 10 minut lub dłużej, co najmniej 3 razy w tygodniu na spacerach lub blisko przyrody. Poziom kortyzolu, hormonu stresu mierzono na podstawie próbek śliny pobranych przed i po "tabletkach naturalnych", raz na dwa tygodnie.

Uczestnicy mogli dowolnie wybierać porę dnia, czas trwania i miejsce swojego doświadczenia przyrodniczego, które w opinii uczestnika zostało zdefiniowane jako dowolne miejsce, które sprawiło, że poczuli się jak gdyby weszli w interakcję z naturą.

Było kilka ograniczeń, aby zminimalizować znane czynniki wpływające na stres: przebywanie na łonie natury w świetle dziennym, brak ćwiczeń aerobowych, unikanie korzystania z mediów społecznościowych, internetu, rozmów telefonicznych i smsowych.

Dane wykazały, że zaledwie dwudziestominutowe doświadczenie przyrodnicze wystarczyło, aby znacznie obniżyć poziom kortyzolu. Jeśli uczestnicy spędzali trochę więcej czasu na łonie natury od 20 do 30 minut siedząc lub spacerując, poziom kortyzolu spadł w największym tempie. Po tym, dodatkowe korzyści związane z spadkiem stresu nadal się sumują, ale w wolniejszym tempie.

 

Źródło: sciencedaily.com

Razem Dla Serca - Bo Liczy Się Czas

MaybeBaby - Łuszczyca i macierzyństwo mogą iść w parze

Jesteś na kwarantannie i chcesz wiedzieć, czy jesteś zakażony #koronawirus❓

Co powinieneś wiedzieć o kwarantannie?

Nowe zasady ochrony przed koronawirusem - co musisz wiedzieć?

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!