Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Wpływ relacji społecznych w pracy na zdrowie

Nieważne, czy jesteś inżynierem, pielęgniarką czy sekretarką, najprawdopodobniej spędzasz średnio jedną trzecią swojego dnia w pracy. W nowej metaanalizie obejmującej 58 badań z udziałem ponad 19 000 osób na całym świecie psychologowie wyjaśnili, jak silnie identyfikujemy się z osobami lub organizacjami, w których pracujemy i jak bardzo jest to związane z naszym zdrowiem i wypaleniem zawodowym.

Nieważne, czy jesteś inżynierem, pielęgniarką czy sekretarką, najprawdopodobniej spędzasz średnio jedną trzecią swojego dnia w pracy. W nowej metaanalizie obejmującej 58 badań z udziałem ponad 19 000 osób na całym świecie psychologowie wyjaśnili, jak silnie identyfikujemy się z osobami lub organizacjami, w których pracujemy i jak bardzo jest to związane z naszym zdrowiem i wypaleniem zawodowym. Wyniki analizy pojawiły się w czasopiśmie Personality and Social Psychology Review, wydanym przez Society for Personality and Social Psychology.

Wiele osób zakłada, że znalezienie odpowiedniej pracy, która pasuje do naszej osobowości i umiejętności, jest kluczem do zdrowego życia zawodowego. Z omawianej metaanalizy wynika, że zdrowie zawodowe w dużej mierze wynika również z naszych relacji społecznych w miejscu pracy, ze społeczności, które tam tworzymy. Wcześniejsze badania dotyczące relacji między ludźmi i ich pracy koncentrowały się na kwestii satysfakcji, motywacji i wydajności, ale o wiele mniej na zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

To badanie jest pierwszą na dużą skalę analizą pokazującą, że utożsamianie z pracą jest związane z lepszym zdrowiem. Wyniki te pokazują, że zarówno wydajność zawodowa i nasze zdrowie są większe, gdy praca zapewnia ludziom poczucie wspólnego „my".

Podczas, gdy rodzaj pracy nie był istotnym czynnikiem w związku pomiędzy identyfikacją społeczną i korzyściami zdrowotnymi , wiele innych czynników wpływa na ten związek.

„Identyfikacja społeczna przyczynia się zarówno do zdrowia psychicznego jak i fizjologicznego, ale korzyści są silniejsze dla zdrowia psychicznego. Korzyści psychologiczne mogą wynikać ze wsparcia udzielanego przez grupę współpracowników, ale również ze znaczenia i celu, który jest wspólny dla ludzi będących członkami jednej grupy społecznej. Jesteśmy mniej wypaleni zawodowo i mamy lepsze samopoczucie, gdy nasz zespół i nasza społeczność zapewni nam poczucie przynależności i wspólnoty", podkreślają badacze.

Autorzy stwierdzili również, że korzyści zdrowotne wynikające z identyfikacji z miejscem pracy są najsilniejsze, gdy istnieją podobne poziomy identyfikacji w obrębie grupy. Więc jeśli silnie identyfikujesz się z daną organizacją czy sprawą, twoje korzyści będę największe, jeśli wszyscy odczuwają to tak samo.

Zespół był zaskoczony faktem, że im więcej kobiet było w badanej próbie, tym słabszy był związek zawodowej identyfikacji ze zdrowiem.

„Nikt nie przewidział tego odkrycia i możemy się tylko domyślać, co prowadzi do tego efektu. Jednym z powodów może być fakt, że nadal istnieje wiele miejsc pracy z typowo „męską" kulturą. Może to oznaczać, że nawet jeśli kobiety w pracy identyfikują się z zespołem lub organizacją, wciąż czują się nieco marginalnie w takim zespole lub organizacji. "

Zespół pragnie również badać rolę szefa w zespole. Pewne dane wskazują, że to, jakie zdolności kierownicze mają liderzy zespołów i grup, ma silny wpływ na społeczną identyfikację i jej związek ze zdrowiem. „Szefowie odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu poczucia tożsamości grupowej w miejscu pracy. A to jest ważne nie tylko dla wydajności zespołu, ale również dla zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników."


Źródło: sciencedaily.com

Czadowy Film - film w ramach akcji Obudź Czujność

PINK LIPS PROJECT - kobiety kobietom o profilaktyce

Nie serwuj sobie choroby!

KREW NA RĘKACH, czyli jak nie zakazić się u lekarza

Marta opowiada co to jest HCV

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!