Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Wpatrywanie się w ekran przed snem związane jest z mniejszą ilością snu oraz wyższym BMI u dzieci

Choć może być kuszące, aby pozwolić swoim dzieciom siedzieć do późna i grać w gry na smartfonie, to jednak korzystanie z tego typu urządzeń cyfrowych przed snem może przyczynić się do różnorodnych problemów, np. ze snem i odżywianiem u dzieci, wynika z badań przeprowadzonych przez Penn State College of Medicine.

Po przeprowadzeniu ankiety wśród rodziców na temat technologii cyfrowych, z których korzystają ich dzieci oraz nawyków związanych ze snem,  naukowcy odkryli, że stosowanie urządzeń cyfrowych przed snem wiązało się, zarówno, ze zmniejszoną ilością snu, gorszą jakością tego snu oraz większym zmęczeniem rano. A także, u dzieci, które oglądały telewizję lub korzystały ze smartfonów przed snem, odnotowano wyższe wskaźniki masy ciała (BMI).

Caitlyn Fuller, studentka medycyny, powiedziała, że wyniki, które zostały opublikowane w czasopiśmie Global Pediatric Health, mogą sugerować błędne koło stosowania technologii, złej jakości snu oraz rosnącego BMI.

„Używanie urządzeń cyfrowych przed snem wiąże się z mniejszą ilością snu i wyższymi wskaźnikami BMI" - powiedziała Fuller. „Odnotowaliśmy również, że używanie takich urządzeń, związane jest z wyraźnie większym zmęczeniem rano, a to jest kolejny czynniki ryzyka dla zwiększonego wskaźnika masy ciała BMI.”

Wcześniejsze badania wykazały związek pomiędzy zwiększonym korzystaniem z technologii cyfrowych, a mniejszą ilością snu, większym roztargnieniem i rozkojarzeniem oraz wyższymi wskaźnikami BMI u nastolatków. Jednak, pomimo, że badania pokazują, że aż 40% dzieci posiada telefon komórkowy już w piątej klasie, to naukowcy twierdzą, że do tej pory, nie było tak dużo informacji na temat wpływu urządzeń cyfrowych na młodsze pokolenie.

Fuller powiedziała, że z powodu tego, że sen jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka, sama była zainteresowana tym, aby dowiedzieć się jak najwięcej o związku pomiędzy czasem spędzonym na wpatrywaniu się w ekran tuż przed snem,  a tym, jak spały te dzieci oraz, jak wpłynęło to na inne aspekty ich zdrowia.

Naukowcy zapytali rodziców 234 dzieci w wieku od 8 do 17 lat m.in. o jakość snu ich dzieci oraz nawyki w zakresie stosowania urządzeń cyfrowych. Rodzice odpowiadali na pytania dotyczące właśnie nawyków stosowania urządzeń cyfrowych, wzorców snu, odżywiania i aktywności fizycznej swoich dzieci. Badacze poprosili także rodziców o określenie, czy ich dzieci korzystały konkretnie z telefonów komórkowych, komputerów, gier wideo lub czy oglądały telewizję podczas czasu spędzonego na użytkowaniu tych urządzeń.

Po przeanalizowaniu danych otrzymanych od rodziców, naukowcy odkryli kilka negatywnych skutków związanych z korzystaniem z różnych urządzeń tuż przed snem.

„Znaleźliśmy związek pomiędzy wyższymi wskaźnikami BMI, a dłuższym korzystaniem z urządzeń cyfrowych, a także, że dzieci, które spędzały więcej czasu przed snem na wpatrywaniu się w ekran urządzeń elektrycznych, jednocześnie wykazywały mniejszą ilość snu w trakcie nocy" - powiedziała Fuller. „Te dzieci były również bardziej narażone na zmęczenie i rozkojarzenie rano, co również jest istotnym czynnikiem ryzyka dla podwyższonego wskaźnika BMI".

Dzieci, które oglądały telewizję lub grały w gry wideo przed snem, spały średnio o 30 minut mniej, niż te, które nie korzystały z tych urządzeń. Natomiast gdy dzieci, które korzystały z telefonu komórkowego lub komputera przed snem, spały średnio aż o godzinę mniej, niż te dzieci, które tego nie robiły.

Zaobserwowano również istniejące powiązanie pomiędzy używaniem wszystkich czterech rodzajów urządzeń elektronicznych przed snem, a zwiększonym korzystaniem z telefonów komórkowych w nocy, na przykład po to, aby odczytać wiadomość tekstową od kogoś. Natomiast oglądanie telewizji przed snem, wiązało się z największym prawdopodobieństwem użytkowania telefonu w nocy.

Fuller powiedziała, że wyniki przeprowadzonego przez nich badania, zgadzają się i popierają nowe zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP) dotyczące czasu spędzonego przed ekranami urządzeń cyfrowych przez dzieci. AAP zaleca obecnie rodzicom tworzenie granic i ram czasowych w zakresie korzystania z takich urządzeń technologicznych, np. wymaganie od dzieci, aby odkładały na bok telefony czy inne urządzenia w czasie posiłków, a także nie trzymały telefonów w pokojach, w nocy podczas snu.

Dr Marsha Novick, która jest profesorem pediatrii oraz medycyny rodzinnej, powiedziała, że należy przeprowadzić więcej badań, aby ustalić, czy wiele urządzeń używanych przed snem powoduje jego gorszą jakość, niż używanie jednego z takich urządzeń. Takie badania mogą pomóc pediatrom podczas rozmów z rodzicami na temat używania przez dzieci urządzeń cyfrowych.

„Chociaż korzystanie z nowych technologii ma oczywiście wiele zalet, to pediatrzy chcą doradzać rodzicom w zakresie ograniczania czasu stosowania takich urządzeń przez dzieci, co jest szczególnie ważne w porze snu, aby promować zdrowy rozwój fizyczny dzieci, jak i ich zdrowie psychiczne" – powiedziała profesor Novick.

 

Źródło: sciencedaily.com

Czadowy Film - film w ramach akcji Obudź Czujność

PINK LIPS PROJECT - kobiety kobietom o profilaktyce

Nie serwuj sobie choroby!

KREW NA RĘKACH, czyli jak nie zakazić się u lekarza

Marta opowiada co to jest HCV

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!