Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Witaminy antyoksydanty odmładzają skórę

Największym wrogiem skóry są wolne rodniki tlenowe - znane też pod nazwą utleniaczy lub oksydantów. Wolne rodniki zaburzają metabolizm skóry, a gdy występują w dużej ilości powodują tzw. stres oksydacyjny, który uszkadza komórki skóry i tkankę łączną.

Największym wrogiem skóry są wolne rodniki tlenowe - znane też pod nazwą utleniaczy lub oksydantów. Wolne rodniki zaburzają metabolizm skóry, a gdy występują w dużej ilości powodują tzw. stres oksydacyjny, który uszkadza komórki skóry i tkankę łączną.

Do osłony skóry przed nadmiarem wolnych rodników tlenowych i przed działaniem szkodliwych wewnątrz- i zewnątrzpochodnych substancji stosuje się najczęściej witaminy A, E, C.

Uszkodzenia i patologie skóry wywołane przez wolne rodniki tlenowe - oksydanty

Z przewlekłą obecnością w skórze dużego nadmianu agresywnych rodników przyśpieszone starzenie się skóry, tj. ścienienie i zwiotczenie skóry, w tym tworzenie się zmarszczek, odbarwień, procesy nowotworowe skóry. Witaminy A, E, C są silnymi przeciwutleniaczami (antyoksydantami) dzięki czemu ich obecność w organizmie neutralizuje wolne rodniki i przeciwdziała powyższym patologiom i starzeniu się skóry.

Co przyspiesza starzenie się skóry?

Wizualny wiek skóry jest wypadkową wieku, czyli genetycznie zaprogramowanego starzenia się (starzenie wewnątrzpochodne) oraz okazjonalnych zmian wywołanych przez choroby i szkodliwe czynniki środowiskowe, zwłaszcza przez wolne rodniki (starzenie zewnątrzpochodne). Przyśpieszają starzenie się choroby skóry takie jak pokrzywki, egzemy, łuszczyca, odczyny fototoksyczne, itp. Jednak najbardziej szkodliwym dla skóry czynnikiem zewnętrznym jest nadmierne promieniowanie słoneczne UV (ultrafioletowe) - powodujące „wylew” wolnych rodników tlenowych, czyli tzw. stres oksydacyjny. Duży nadmiar wolnych rodników w skórze niszczy błony komórek z których zbudowana jest skóra oraz kolagenowe włókna tkanki łącznej stanowiącej elastyczny i silny kord (rusztowanie) skóry.

Lista wrogów skóry

Obok promieniowania ultrafioletowego - stres oksydacyjny w skórze mogą wywołać promieniowanie jonizujące, niektóre toksyny pokarmowe, liczne choroby uczuleniowe i zapalne, leki, wdychane toksyny gazowe; głównie tlenki azotu, substancje zawarte w dymie tytoniowym, spalinach samochodowych, odpadach przemysłowych, itp. Czynniki te powodują powstawanie w tkankach skóry nadaktywnych cząsteczek chemicznych - wolnych rodników tlenowych - znanych też pod nazwą utleniacze i oksydanty.

Stres oksydacyjny

Szczególnie toksyczne są wspomniane wolne rodniki (utleniacze), powstające w wyniku skojarzonego oddziaływania promieniowania słonecznego na chemiczne zanieczyszczenia powietrza, np. chlorki, fluorki. Wolne rodniki tlenowe można bowiem porównać do gorących iskier, które uszkadzają komórki i tkanki skóry, zwłaszcza kod DNA i delikatne włókna tkanki łącznej kolagen i elastynę. Często powtarzającego się stresu oksydacyjnego system odpornościowy skóry nie jest w stanie zneutralizować.

Różnorodne skutki stresu oksydacyjnego

Wolne rodniki utleniają w pierwszym rzędzie kwasy tłuszczczowe (lipidy) błon komórkowych skóry, białka strukturalne, zwłaszcza wspomniany już kolagen oraz białka enzymatyczne. Skutkiem jest osłabienie włókien kolagenu, którego gęsta i silna siatka uszczelnia i wzmacnia skórę. Co więcej utleniacze zaburzają wytwarzanie kolagenu, służącego odtwarzaniu skóry oraz wzmacnianiu wielu innych tkanek i narządów. Zaburzenia w wytwarzaniu kolagenu powodują wolniejsze gojenie się ran, przyśpieszony zanik tkanki skórnej, rozstępy skórne, celullitis i tworzenie się zmarszczek.

Witaminowi obrońcy skóry przed wolnymi rodnikami

Do osłony skóry przed nadmiarem utleniaczy i stresem oksydacyjnym oraz przed działaniem szkodliwych wewnątrz- i zewnątrzpochodnych substancji stosuje się najczęściej witaminy A, E, C. Wszystkie trzy działają antyutleniająco i nawzajem się wspomagają oraz uzupełniają, a witamina A dodatkowo pobudza wzrost komórek skóry. Witamina A działa na zewnątrz komórek, w tkankach i w środowisku tłuszczowym, w czym pomaga jej witamina E. Współdziała z nimi witamina C działająca wewnątrz komórki w środowisku wodnym. Razem te trzy witaminy są silnymi i synergicznie (zespołowo) działającymi antyutleniaczami, dzięki czemu efektywnie neutralizują toksyczne utleniacze niszczące skórę.

Witaminy A, E i C – chronią przed fotostarzeniem i… odmładzają skórę!

Te trzy witaminy chronią skórę i podskórne naczynia włosowate przed skutkami promieniowania ultrafioletowego i wytworzonego tym promieniowaniem nadmiaru wolnych rodników. Ich obecności w tkance skórnej łagodzi skutki silnych poparzeń słonecznych powodujących zwykle przedwczesne zmarszczki i starzenie się skóry. Przyśpieszają gojenie się ran, regenerację tkanek spowodowanych poparzeniami i odmrożeniem. Posiadają również własności scricte kosmetyczne – upiększają i chronią skórę przed zmarszczkami, utratą jędrności i przebarwieniami. Można powiedzieć, że ich stała, ale i odpowiednia obecność w skórze odmładza skórę.

 

 

Źródło: www. pfm.com.pl

Czadowy Film - film w ramach akcji Obudź Czujność

PINK LIPS PROJECT - kobiety kobietom o profilaktyce

Nie serwuj sobie choroby!

KREW NA RĘKACH, czyli jak nie zakazić się u lekarza

Marta opowiada co to jest HCV

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!