Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Wielkie nawilżanie

Woda jest głównym składnikiem naszego ciała. Naszej skóry też. Potrzebujemy wilgoci, by nasza uroda rozkwitała. Po czym poznać, że skórze brakuje wody? Sygnały ostrzegawcze to pieczenie, pękanie, szorstkość i uczucie ściągania naskórka.

Skuteczne nawilżenie skóry nie jest jednak prostą sprawą. Problem tkwi w naskórku. Życiodajny płyn zgromadzony jest w skórze właściwej i przemieszcza się do jego zewnętrznych warstw. Wilgoć zatrzymywana jest w naskórku przez substancje zwane NMF, które są naturalnym czynnikiem nawilżającym.

Jeśli naskórek jest nieszczelny, zawiera zbyt mało NMF i woda z niego ucieka, powodując coraz większe przesuszenie, a co za tym idzie powstawanie zmarszczek. Ma na to wpływ wiele czynników, m.in.: nagłe zmiany temperatury, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, zanieczyszczenia środowiska, promieniowanie UV czy po prostu upływ czasu.

Nawilżanie - podstawa pielęgnacji

Chociaż o nawadnianie skóry powinniśmy dbać przez cały rok, wiosną powinniśmy otoczyć ją szczególną opieką. Zimowa aura nie sprzyjała żadnej cerze, a zbliżające się wielkimi krokami lato także nie będzie jej sprzymierzeńcem. Jeśli już teraz przyłożymy się do odbudowy i nawilżenia naskórka, zapewnimy skórze świetny wygląd na wakacyjne szaleństwa. Na szczęście na ratunek urodzie przychodzą coraz doskonalsze preparaty nawilżające.

Wybór kremu

Dobierając kosmetyk, kierujemy się rodzajem skóry, wiekiem oraz... grubością portfela. Pamiętajmy przy tym, że każdy typ skóry potrzebuje nawodnienia. Dotyczy to również cery przetłuszczającej się i z trądzikiem - ma ona wprawdzie najgrubszą warstwę sebum (sucha najcieńszą), ale jej intensywne oczyszczanie przy równoczesnym unikaniu kremów nawilżających prowadzi do wysuszenia i wzmożenia łojotoku. Za każdym razem po oczyszczeniu należy użyć preparatu nawilżającego. Im bardziej tłusta cera, tym kosmetyk powinien mieć lżejszą konsystencję (np. żelu, emulsji).

Cenne składniki

Więcej składników odżywczych w kosmetyku to lepszy efekt nawilżenia. Dlatego warto zapamiętać nazwy kilku substancji, które powinny znaleźć się w składzie dobrego preparatu nawilżającego. Na etykietach szukajmy 4 ich grup:

• Ograniczających utratę wody z naskórka - np. woski, gliceryna.

• Odbudowujących bariery chroniące przed utratą wody - np. ceramidy, wolne kwasy tłuszczowe.

• Zwiększających umiejętność wiązania wody - np. kwas hialuronowy, aminokwasy.

• Filtrów UV, które należy stosować przez cały rok, nawet w pochmurne dni.

Wiele kosmetyków nowej generacji ma działanie wielokierunkowe - od nawilżania powierzchniowego, do głębokiego. Jednak drogie nie zawsze znaczy lepsze. Wprawdzie preparaty z wyższej półki mogą zawierać substancje lepiej wiążące wodę i transportujące ją w głębsze warstwy skóry, jednak często te tańsze są sporządzone według podobnej receptury.

Cera szczególnej troski

Skóra wrażliwa ze skłonnością do zaczerwienienia i pękania naczynek wymaga specjalnej pielęgnacji. Jest bardzo delikatna i cienka, a jej właścicielki skarżą się na uczucie gorąca, ściągnięcia i pieczenia. Objawy te mogą przyjmować różne stopnie nasilenia w zależności od stopnia wrażliwości skóry. Przyczyny takiego stanu rzeczy są najczęściej dziedziczne, ale nie bez znaczenia są również czynniki zewnętrzne i sposób życia. Główni winowajcy zaczerwienień to:

• Zanieczyszczenia z powietrza.

• Promieniowanie UV.

• Pikantne potrawy, używki (kawa, alkohol), konserwanty.

• Czynniki fizyczne: wiatr, zimno, zmiany temperatur.

Wszystko to powoduje zmiany w ochronnej warstwie lipidowej naskórka, który w efekcie staje się przesuszony. Również tu z pomocą przychodzą kosmetyki nawilżające, bogate w lipidy, ceramidy czy nienasycone kwasy tłuszczowe. Uwaga na słońce! Ekspozycja na nie może pogłębiać zaczerwienienia i zwiększać uczucie przegrzania (konieczne wysokie filtry SPF).

Skóra to też ciało

Nawilżanie nie dotyczy wyłącznie skóry twarzy. Całe ciało potrzebuje nawodnienia. Po każdej kąpieli należy przywrócić mu warstwę ochronną, wklepując balsam nawilżający. Aby preparat lepiej się wchłonął, warto wcześniej zafundować sobie peeling. W składzie kosmetyków szukaj tych samych składników, które powinny być obecne w nawilżających kremach do twarzy, a zatem trójglicerydów, mocznika, wosków, olejów roślinnych czy nasyconych kwasów tłuszczowych.

 

 

Źródło: www.swiat-zdrowia.pl

Obsługa pacjenta z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Jak reagować na złość i histerię dziecka? | Wirtualna Poradnia Pedagogiczna #MAMYNATORADĘ

Czy smutek to depresja? Co czuje osoba z depresją? Jak jej pomóc?

"Rak. To Się Leczy" 2024

„Po złej stronie mocy” – drugi odcinek animowanego serialu kampanii społecznej „Zdrowie? Ogarniam TO!”

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!