Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Trudny czas dla oczu Polaków

Pandemia COVID-19 pogłębiła niedbałe podejście Polaków do najważniejszego ze zmysłów człowieka – wzroku. Tak niepokojący wniosek przynosi tegoroczne badanie Vision Express, przeprowadzone w ramach corocznej akcji „Wielkie Badanie Wzroku”. Dane pokazują, że rok do roku wzrósł odsetek osób, które nigdy nie były na wizycie u specjalisty. Stwierdzoną wadę wzroku ma prawie 50%, 39% nosi okulary korekcyjne, a co 4. Polak obecnie źle ocenia stan zdrowia swoich oczu.

Wyniki tegorocznego „Wielkiego Badania Wzroku” pokazują, że na przestrzeni lat nastąpił przyrost Polaków, skarżących się na gorszą jakość widzenia. Coraz częściej odczuwamy takie dolegliwości jak uczucie suchości, szczypanie czy pieczenie oczu, niewyraźne widzenie, zaczerwienie lub przekrwienie gałki ocznej. Co ważne, prawie 40% jest zdania, że ostatni z symptomów to normalny objaw zmęczenia, który wystarczy przeczekać bez konsultacji z lekarzem.

Specjaliści od lat apelują o regularne badanie wzroku i wizyty kontrolne u okulisty lub optometrysty, szczególnie przy dłuższym występowaniu powyższych dolegliwości. Polacy jednak niezmiennie zaniedbują wzrok i stawiają coraz to większe wymagania swoim oczom. I choć blisko ¾ z nich zgadza się, że badanie wzroku powinno powtarzać się co roku, to tylko 31% odwiedziło specjalistę przez ostatnie 12 miesięcy. 35% nie było na takiej wizycie od co najmniej trzech lat. W porównaniu do deklaracji z lutego 2020 r. wzrósł też odsetek osób, które nigdy były u optyka – z 15% do 18% w 2021 roku, najczęściej tłumacząc się, że:

  • nie mam potrzeby wizyty u specjalisty – 48%,
  • nie mam wady wzroku – 38%,
  • nie odczuwam dolegliwości związanych z oczami – 33%.

Krótkie widzenie, daleko idące obciążenie
I pomimo złudzenia optycznego, że Polacy nie potrzebują regularnej konsultacji z lekarzem, to prawie co drugi z nas ma stwierdzoną wadę wzroku lub chorobę oczu, z czego 52% cierpi na krótkowzroczność, 37% na astygamatyzm, a 17% – dalekowzroczność. Blisko 40% społeczeństwa nosi już okulary korekcyjne, a w pandemii sięgamy po nie coraz częściej.

– Jeszcze przed rokiem codziennie korzystanie z tej formy korekcji deklarował co czwarty, dzisiaj grupa ta urosła do 34%. Połowa Polaków podziela też zdanie, że z powodu zmian wymuszonych przez pandemię ich wzrok cierpi. Co drugi z nas chciałby lepiej zadbać o swoje oczy, ale nie wie, jak może to zrobić. Dlatego tym bardziej zachęcam do odwiedzenia specjalisty i nieodkładanie takiej wizyty na tzw. wieczne nigdy. To najwyższa pora, by po roku życia w pandemii, czasie tak trudnym i obciążającym dla wzroku, wreszcie zadbać o zdrowie naszych oczu – przestrzega dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Motywację do tego, by mimo wszystko właściwie zadbać o tam zapracowane i zmęczone oczy, stanowi ogólnopolska akcja „Wielkie Badanie Wzroku”. W jej ramach od 22 lutego we wszystkich salonach Vision Express w Polsce czekają eksperci, którzy w profesjonalny i bezpieczny sposób zadbają o odpowiednią ostrość widzenia, a także doradzą, jak troszczyć się o wzrok każdego kolejnego dnia.

 

Wizytę można wygodnie umówić na www.wielkiebadaniewzroku.pl.

 
Źródło: informacja prasowa

Masz 60 lat lub więcej? Zgłoś się na szczepienie przeciw COVID-19

Koronawirus. Chroń siebie i najbliższych, aby nie stracić tego co najcenniejsze!

Numer alarmowy to nie infolinia, a SOR to nie przychodnia

Numer alarmowy 112

Masz skierowanie na szczepienie, a w Twojej okolicy nie ma już dostępnych terminów?

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!