Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Suche Oko, czyli syndrom oka biurowego

Syndrom oka biurowego czy syndrom widzenia komputerowego, z ang. Computer Vision Syndrome CVS, to zespoły objawów wywołanych wydłużoną (ponad 2 godziny dziennie w przy-padku braku przerw) pracą przed monitorem komputerowym, tabletem, smartphonem, czy innym urządzeniem cyfrowym  w klimatyzowanych  oświetlonych światłem sztucznym pomieszczeniach. Syndrom ten wg. badań dotyczyć może nawet 80% pracowników biurowych spędzających wiele godzin przed monitorem komputerów i jest bardziej nasilony u osób z niepełną korekcją oraz nieskorygowaną wadą wzroku.  

Wg. raportu Health Check ponad 1/5 osób pracujących uskarża się na problemy związane z ze wzrokiem. Wynik ten nie jest zaskakujący - wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów - niestety wielogodzinna praca w sztucznym oświetleniu, z biskich odległości nie jest fizjologiczna dla naszych oczu.  

Jednym z pierwszych symptomów  CVS jest tzw. „czerwone oko”:  odczucie dyskomfortu, piasku pod powiekami, pieczenia czy zmęczenie oczu. Objawy te spowodowane są wysychaniem powierzchni oka  powstającymi przez zmniejszoną częstotliwość mrugania indukowaną  wielogodzinnym wpatrywaniem się w ekran monitora komputerowego.  Ponadto wielogodzinna praca z bliskich odległości powoduje zaburzenia akomodacji, które manifestują się wrażeniem zamglenia obrazu, czy zaburzeniami ostrości wzroku. Kolejnymi objawami są bóle oczu, głowy, karku i kręgosłupa, światłowstręt, spadek kontrastu, zaburzeniem widzenia barwnego, a także uczucie napięcia emocjonalnego i niepokoju. Częstotliwość wystąpienia tych objawów rośnie wraz z ilością czasu przeznaczonego na  użytkowanie urządzeń cyfrowych. Wiele z tych objawów ustępują wraz z zakończeniem pracy.  

Ważnym elementem nie tylko profilaktyki  CVS, ale także kontroli progresji  krótko-wzroczności  poza  okresowymi, corocznymi kontrolami okulistycznymi jest odpowiednia higiena pracy wzrokowej w bliskich odległościach, polegająca przede wszystkim na wprowadzaniu częstych, systematycznych przerw podczas czytania, nauki czy pracy przed monitorem komputera. American Optometric Association zaleca stosowanie zasady 20/20/20, która mówi, aby co 20 minut pracy z bliska popatrzeć przez 20 sekund na obiekt znajdujący się co w odległości powyżej 20 stóp (powyżej 6 m). Niezwykle ważne jest także stosowanie codziennej higieny brzegów powiek, kropli nawilżających oraz pełnej korekcji wraz z odpowiednimi filtrami.

 

Źródło: informacja prasowa

Recepty lubią sobie odlecieć – poznaj Internetowe Konto Pacjenta

Idealny „baby shower”?

Recepty lubią się chować - poznaj Internetowe Konto Pacjenta

Etiuda "Użądleni" kampania edukacyjna "Zerwij z alergią - wybierz zdrowie"

Co ma wspólnego Pieseł z e-receptą?

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!