Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Słomiany zapał – jak postanowienia przekuć w nawyk

Z najnowszych badań CBOS wynika, że Polacy chętnie poświęciliby więcej czasu podróżom i rodzinie, czyli przyjemnościom. Tradycyjnie wśród życzeń pojawiły się te, które związane są ze zdrowym trybem życia. 17 proc. Polaków chciałoby częściej uprawiać sport. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele. Niezmiennie na szczycie listy postanowień pojawiają się zdrowy styl życia oraz aktywność fizyczna. Jak przekuć ambitne plany w całoroczne nawyki?

Mocny start… słabszy finisz

Wraz z upływem czasu 90 proc. Polaków (CBOS) traci zapał do kontynuowania postanowień i finalnie ich nie spełnia. Jak wytrwać w postanowieniach? Kluczem jest motywacja, czyli – tak naprawdę – odpowiedź na pytanie, dlaczego coś robimy. Z deklaracji Polaków (MultiSport Index) wynika, że 7,5 miliona Polaków traktuje ruch jako sposób na zachowania zdrowia oraz formę relaksu. Zdrowie jest jednocześnie jedną z najważniejszych wartości w życiu 38 proc. mieszkańców Polski (CBOS 2017). Dlaczego zatem tak często nie możemy wytrwać w postanowieniu dotykającym tak ważnej dla nas sfery?

Motywacja jest potrzebna, żeby zacząć i później, od czasu do czasu, przypomnieć sobie dlaczego coś robimy. Jednak na co dzień, to nie sama motywacja, ale nawyk odpowiada za naszą systematyczność i osiągnięcie celu. Według European Journal of Social Psychology, do wyrobienia nawyku potrzebujemy  66 dni.

Jasny cel i przyjemności

Jak zapewnić sobie zatem większe szanse na powodzenie? Ze wskazówkami przychodzą eksperci. Psycholog sportu podkreśla, że na samym początku naszego działania powinniśmy określić, co konkretnie chcemy osiągnąć, w jakim czasie to zrobimy i jaka jest miara naszego sukcesu, czyli po czym poznamy, że osiągnęliśmy cel. Jednym z najlepszych źródeł motywacji jest motywacja wewnętrzna, wynikająca z tego, że lubimy wykonywanie jakiegoś zajęcia. Dlatego warto maksymalnie dopasować sposób osiągnięcia postanowienia do własnych preferencji. Jeśli tylko to możliwe, wybierzmy aktywność, która sprawia nam przyjemność. Jeśli chcemy poprawić kondycję, a nie znosimy biegania, znajdźmy alternatywę w postaci siłowni, basenu, czy zajęć tanecznych

A gdy konsekwencja zawiedzie… nie nadrabiaj!

Większość osób stara się nadrobić dni, w których zapomniało o swoim zadaniu.  O ile przy jednodniowej przerwie to jest jeszcze możliwe, o tyle przy dłuższej może to być już za dużo. Znów przytłoczy nas zadanie i nasza motywacja spadnie. Może nawet całkiem sobie odpuścimy. Dlatego najlepiej zacząć każdego dnia od nowa. To nic, że wczoraj nie poszedłeś biegać. Zrób to dzisiaj! A pomyłki i przerwy? Zdarzają się każdemu.

 

Źródło: newsrm.tv

Recepty lubią sobie odlecieć – poznaj Internetowe Konto Pacjenta

Idealny „baby shower”?

Recepty lubią się chować - poznaj Internetowe Konto Pacjenta

Etiuda "Użądleni" kampania edukacyjna "Zerwij z alergią - wybierz zdrowie"

Co ma wspólnego Pieseł z e-receptą?

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!