Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Ruszyła druga edycja akcji „Kolej na Ciebie - uratuj życie”

Dnia 28 czerwca 2018 roku przed Dworcem Centralnym ruszyła druga edycja akcji „Kolej na Ciebie - uratuj życie”, zachęcająca do honorowego oddawania krwi. Do września będzie można oddać krew na 10 wybranych dworcach kolejowych w Polsce.

Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Tarnów, Warszawa i Wrocław - to w tych miastach, na dworcach kolejowych staną mobilne punkty pobierania krwi. Do końca września każda osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia będzie mogła honorowo oddać krew.

Wystarczy, że przyjdzie wypoczęta i zdrowa, a w ciągu 24 godzin przed pobraniem zje lekkostrawny posiłek, wypije około 2 litrów wody i wyeliminuje papierosy i alkohol, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Podczas konferencji inaugurującej akcję „Kolej na Ciebie - uratuj życie” Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury zaznaczył, że wakacje to czas, w którym dochodzi do większej liczby wypadków, których ofiary często potrzebują krwi ratującej życie. Dodał, że cieszy się, że w tak ważną akcję zaangażowały się wszystkie spółki kolejowe oraz ich partnerzy.

„PKP S.A. jest spółką wrażliwą i odpowiedzialną społecznie, dlatego organizujemy po raz drugi akcję ‘Kolej na Ciebie - uratuj życie’” - powiedział Andrzej Olszewski, członek zarządu PKP S.A. Dodał, że ustawienie krwiobusów przy największych dworcach kolejowych w Polsce jest nieprzypadkowe, gdyż w okresie wakacyjnym to właśnie dworce są miejscami, w których wzrasta liczba podróżnych, dzięki czemu honorowych krwiodawców może być jeszcze więcej.

Obecny podczas pierwszego dnia akcji prezes PKP Telkol, Mirosław Gilarski podkreślił, że akcja ta jest doskonałą okazją, aby oddać krew i uratować komuś życie, dlatego sam zdecydował się na taki gest.

Taką samą postawę przyjęli funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, którzy od samego początku akcji licznie ustawili się w kolejce do honorowego oddania krwi.

„Wielu z naszych funkcjonariuszy regularnie oddaje krew, niektórzy oddali już ponad 20 litrów i otrzymali odznaczenie od Polskiego Czerwonego Krzyża jako Honorowi Dawcy Krwi. Chcemy ofiarnie służyć człowiekowi” - powiedział insp. Marcin Żywiołek, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei.

Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP podkreśliła, że krwi nie da się w żaden sposób wyprodukować, dlatego jesteśmy zdani na drugiego człowieka i piękne jest to, że możemy dać coś od siebie i pomóc.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że w okresie wakacji ta krew jest szczególnie potrzebna, gdyż w tym czasie dochodzi do największej liczby wypadków, w których to ta krew ratuje życie.

W tegoroczną zbiórkę promującą honorowe krwiodawstwo zaangażowały się spółki Grupy PKP, Fundacja Grupy PKP, a także Narodowe Centrum Krwi, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Polonus i Krajowa Rada Kolejarskich Klubów HDK PCK. Akcja objęta jest patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Zdrowia.

Krew można oddać w następujących terminach:

lipiec

• 16.07 Kraków Główny

• 17.07 Gdynia Główna

sierpień

• 06.08 Gdańsk Główny

• 23.08 Bydgoszcz Główna

• 29.08 Wrocław Główny

wrzesień

• 06.09 Częstochowa

• 12.09 Katowice

• 19.09 Tarnów

 

 Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Marta opowiada co to jest HCV

KORYTARZ ŻYCIA - WŁĄCZ MYŚLENIE

Kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia – czerniak

Co farmaceuta moze zrobic dla ciebie

The Dumplings x Rak’n’Roll – Dla nas KRS 0000 338 803

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!