Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Rodzicu, pamiętaj! Szkoła to nie tylko stres i wysiłek!

Nowy rok szkolny to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli, rodziców i opiekunów. To dorośli powinni stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki do nauki i zdrowego rozwoju podczas wielu pracowitych miesięcy spędzonych nad książkami - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Drogi rodzicu! Dziecko się uczy, ty pilnujesz!
 
1. Przed wyjściem do szkoły dziecko powinno zjeść odpowiedni posiłek. Śniadanie to podstawa!
 
2. W tornistrze zawsze powinno się znaleźć drugie śniadanie, urozmaicone warzywami i owocami. Jabłko, czy kanapka z sałatą wzbogaci organizm dziecka w niezbędne składniki. Pamiętajmy - jesień to okres obniżonej odporności.  

3. Tornister nie może być za ciężki. Codziennie warto sprawdzić, czy jest w nim tylko to, co konieczne.
 
4. Ubiór dziecka powinien być dostosowany do panujących warunków. Zimą czapka i ciepła kurtka. Najlepsza metoda „na cebulkę“ - chroni przed przegrzaniem i zmarznięciem.
 
5. Nauka to nie tylko „ślęczenie nad książkami”. Odrabianie lekcji powinno być urozmaicone zabawą, a przede wszystkim ruchem na świeżym powietrzu. 

6. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych dziecko powinno aktywnie uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego. Nieuzasadnione zwolnienie z wf-u szkodzi jego zdrowiu (skrzywienia kręgosłupa, wady postawy, brak kondycji).
 
7. Najlepszym odpoczynkiem jest zdrowy sen. Dziecko nie powinno zarywać nocy. Wypoczęty umysł uczy się szybciej.  
 
8. Należy pozwolić dzieciom na rozwijanie swoich zainteresowań, ale nie należy przeciążać ich nadmiarem zajęć dodatkowych.  
 
9. W szkole dziecko po raz pierwszy może spotkać się z wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Drogi rodzicu - ostrzegaj swoje dziecko przed nieznajomymi, zabraniaj przyjmowania podejrzanych słodyczy lub innych rzeczy. Narkotyki i dopalacze są wszędzie!

10.  Wywiadówka to obowiązek każdego rodzica. Nie unikaj zebrań. Bądź w stałym kontakcie z wychowawcami.
 
- Mam nadzieję, że tegoroczne wakacje minęły wszystkim dzieciom beztrosko i szczęśliwie. Powrót do szkoły nie musi wcale oznaczać tylko i wyłącznie ciężkiej pracy, stresu i ogromnego wysiłku. Jeśli stworzymy dzieciom bezpieczny dom, zagwarantujemy opiekę i zainteresowanie, one będą uczyły się chętniej, łatwiej, a my dorośli będziemy dumni z ich osiągnięć – mówi Bożena Janicka.   

 

Źródło: PPOZ

Zapal czerwoną lampkę - kampania STOP FASD

Spot kampanii ODKRYJ POZNAJ ZAAKCEPTUJ Żabka

Namówili go by skoczył na główkę...

Jak zarejestrować się jako dawca komórek macierzystych? | Fundacja DKMS

Czerniakowe Abecadło: D jak Duży rozmiar

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!