Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Pandemia COVID-19 może pogorszyć stan zdrowia oczu u połowy Polaków

Praca zdalna, formy rozrywki obciążające dla wzroku, ograniczone możliwości rekreacji na świeżym powietrzu – to okoliczności, które w związku z pandemią COVID-19 definiują bieżącą codzienność Polaków. Jak wskazują wyniki najnowszego badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie Vision Express, nowa sytuacja nie pozostaje bez wpływu na zdrowie oczu. Polacy częściej doświadczają dolegliwości z ich strony, a 55% pytanych odczuwa zwiększoną potrzebę przebadania swojego wzroku.

Komfort widzenia i stan zdrowia oczu należy zatem do tych dziedzin, w których Polacy odczuli wpływ obostrzeń wprowadzonych w celu zahamowania rozwoju pandemii. W majowym badaniu SW Research na zlecenie Vision Express   31% respondentów oceniło stan swojego wzroku źle lub bardzo źle. Jeszcze w lutym br. w badaniu zrealizowany przez ośrodek badawczy IQS odsetek takich odpowiedzi wynosił 23% .

- Odczuwalne pogorszenie komfortu widzenia i stanu wzroku nie może dziwić. W związku z pandemią  spędzamy więcej czasu w domu, w pomieszczeniach zamkniętych, niejako z konieczności częściej sięgamy po formy rozrywki obciążające dla oczu – telewizja, serwisy streamingowe i VOD, gry komputerowe.  Jeśli przy tym zapominamy o właściwym oświetleniu, odpowiedniej postawie i dbaniu o wilgotność powietrza, to szybko możemy doświadczyć zmęczenia oczu, ich szczypania czy pieczenia oraz zaczerwienienia – zauważa dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express Polska.  

Potwierdzają to doświadczenia ankietowanych. 80% z nich zadeklarowało, że w związku z pandemią spędza więcej czasu przed telewizorem lub komputerem. Jednocześnie połowa spośród nich w okresie izolacji społecznej dostrzegła częstsze występowanie uczucia suchości, szczypania i pieczenia oczu, 44% – ich ból, a 43% – epizody niewyraźnego widzenia. Ponadto aż 58% badanych uskarża się na częstsze bóle głowy i zmęczenie. W ogólnym ujęciu to nasilenie objawów dotyczy Polaków niezależnie od wieku, choć najczęściej obserwowali je ankietowani w przedziale od 35 do 49 lat.

Nie dziwi zatem, że ponad połowa (55%) respondentów w związku z nową sytuacją odczuwa większą potrzebę przebadania swojego wzroku. Jednocześnie jednak dolegliwości te zasadniczo nie zmotywowały Polaków do większej dbałości o wzrok – 10% badanych nie stosuje zaleconej korekcji wady wzroku. W lutym było to 14% badanych.

- Oczywiście z powodu czasowego zamrożenia gospodarki i obostrzeń w funkcjonowaniu służby zdrowia zdobycie nowej pary okularów mogło być dotychczas utrudnione. Obecnie możliwości w tym zakresie rosną i warto z nich skorzystać odpowiednio wcześnie. Aby nasze oczy mogły zdrowo i sprawnie funkcjonować, musimy o nie prawidłowo zadbać – przypomina dr Robert Grabowski.

W związku z otwarciem salonów Vision Express zorganizowano specjalną edycję akcji Wielkie Badanie Wzroku, w ramach której w każdym z salonów można sprawdzić stan swojego wzroku. Wszystko to oczywiście z zachowaniem najwyższych standardów sanitarnych.

Obecnie każde wyjście dobrze jest zaplanować tak, by uniknąć skupisk ludzi. Również w czasie użytkowania okularów czy soczewek kontaktowych powinniśmy przykładać szczególną uwagę do zachowania higieny.

- W funkcjonowanie naszych salonów – jako placówek świadczących usługi medyczne – na stałe wpisane są czynności wymagające szczególnej ostrożności i wysokiej higieny. Doskonale rozumiemy zatem wagę standardów sanitarnych i cieszy nas, że obecnie świadomość społeczna jest w tym zakresie tak wysoka – podsumowuje Grabowski.

 

Źródło: informacja prasowa

Jesteś na kwarantannie i chcesz wiedzieć, czy jesteś zakażony #koronawirus❓

Co powinieneś wiedzieć o kwarantannie?

Nowe zasady ochrony przed koronawirusem - co musisz wiedzieć?

12 porad jak się OCHRONIĆ przed koronawirusem

Jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem?

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!