Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Odwróć kieliszek. Nie pij w ciąży. Bądź FASOFF!

Rocznie w Polsce około 9 tys. dzieci rodzi się ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych. Fundacja „Dom w Łodzi” przy wsparciu Kompanii Piwowarskiej chce to zmienić. 9 września w Światowym Dniu FAS rusza kampania społeczna pod hasłem FASOFF. Celem projektu jest uświadamianie przyszłych mam i ich otoczenia o konsekwencjach spożywania alkoholu – nawet „symbolicznej kropli” – które mają wpływ na zdrowie dziecka.

Fundacja „Dom w Łodzi” prowadzi wyjątkowy dom dziecka – mieszkają w nim ciężko chore, niepełnosprawne i porzucone dzieci, które wymagają stałej opieki medycznej, specjalistycznej aparatury, leków i systematycznej, codziennej rehabilitacji. Dla wielu z nich problemem jest m.in. FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy. To jedyne schorzenie, którego można byłoby uniknąć… jest ono bowiem skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym.   

Marzymy o świecie bez FAS. Dzieci, które rodzą się z alkoholowym zespołem płodowym, przez całe życie mają „pod górkę ”. Są skazane na szpitale , poradnie, na żmudną rehabilitację . A można temu bardzo łatwo zapobiec . Wystarczy zachować abstynencję w czasie trwania ciąży .  – mówi założycielka i prezes Fundacji „Dom w Łodzi” Jolanta Bobińska.  

Czym jest FAS?

FAS (ang. Fetal Alcohol Syndrome) to zaburzenia neurorozwojowe, które są skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkohol uszkadza układ nerwowy i narządy wewnętrzne. To zmiany nieodwracalne i nieuleczalne. Dzieci dotknięte FAS rozwijają się inaczej niż ich rówieśnicy. Często są drobniejsze, mają charakterystyczne rysy twarzy. Występują u nich problemy z funkcjonowaniem zmysłów i odruchami. Zachowują się w sposób niezrozumiały dla otoczenia – trudno im odnaleźć się w świecie zasad i norm społecznych, czy uczyć się na podstawie doświadczenia i poruszać się w świecie własnych emocji. Wiele z nich nigdy nie osiągnie samodzielności, czasem mówi się o nich „wieczne dzieci”.

FAS to dramat, którego można uniknąć - zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży, ponieważ każda ilość alkoholu wypijanego przez kobietę w ciąży niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka.   

FASOFF czyli... kampania społeczna, której celem jest uświadamianie Polakom, jakie skutki może przynieść spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży – bo nawet mała ilość alkoholu może zaszkodzić dziecku i być przyczyną FAS.  

Na potrzeby kampanii stworzono nietypowy sklep internetowy ( www.fasoff.pl ) z szokującymi produktami dla dzieci. Żadnej rzeczy, które znajdują się na stronie, nikt nie chciałby dać dziecku. Podobnie, jak nikt nie chciałby dawać dziecku alkoholu. Strona ma wymiar edukacyjny. Przekonuje,  że picie alkoholu w ciąży może dać dziecku niechcianą wyprawkę, czyli FAS. Produkty przedstawione w sklepie w rzeczywistości nie istnieją i nie można ich kupić. Ale klikając na wybrany produkt otrzymuje się informacje na temat FAS.

Dodatkowo powstał spot, który przedstawia zupełnie naturalną i nierzadką sytuację, w której rodzice, spodziewający się dziecka rozpakowują prezenty od przyjaciół po baby shower , czyli przyjęciu na cześć oczekiwanego przez nich potomka. W trakcie oglądania podarunków, mąż podaje ciężarnej żonie kieliszek wina, który ma ją zrelaksować po intensywnym wieczorze. W tym momencie przyszli rodzice trafiają na „prezent” ze strony fasoff.pl– czarne śpioszki od przyjaciół… z nadrukiem Mamo. Kocham Cię . A Ty?  
 


Więcej na stronie www.fasoff.pl


Źródło: informacja prasowa

Razem Dla Serca - Bo Liczy Się Czas

MaybeBaby - Łuszczyca i macierzyństwo mogą iść w parze

Jesteś na kwarantannie i chcesz wiedzieć, czy jesteś zakażony #koronawirus❓

Co powinieneś wiedzieć o kwarantannie?

Nowe zasady ochrony przed koronawirusem - co musisz wiedzieć?

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!