Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Niezbędnik wakacyjny: okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Nadeszły upragnione przez dzieci wakacje. Wolne, słoneczne dni zachęcają do zwiększonej aktywności na świeżym powietrzu. By letnie chwile mijały najmłodszym beztrosko, ale i bezpiecznie, warto pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej oczu i przyzwyczajać dzieci do dobrych nawyków od wczesnych lat życia.

Słońce ma niewątpliwy wpływ na nasze zdrowie: dodaje energii i poprawia samopoczucie, jednak nadmierna ekspozycja na jego promienie może być szkodliwa dla organizmu. Na negatywne skutki promieniowania silnie narażone są oczy, a zwłaszcza oczy dzieci. W porównaniu z dorosłymi ich soczewki są bardziej przezierne i przechodzi przez nie więcej promieniowania – aż 75 proc. Co więcej, oczy dziecka nie mają w pełni ukształtowanych mechanizmów obronnych, a soczewka oka, która rozwija się całkowicie do 15. roku życia, wcześniej nie jest w stanie sama przefiltrować promieni UV. Dlatego do tego wieku bezwzględnie trzeba zapewnić właściwą ochronę narządu wzroku, szczególnie w trakcie wakacji.

Jasny wybór odpowiedniej ochrony
Podczas słonecznego dnia do oczu człowieka dociera aż 10 razy więcej światła niż jest potrzebne do prawidłowego widzenia. Niezbędne jest korzystanie z właściwej ochrony:

Koniecznym warunkiem „działania” okularów przeciwsłonecznych jest zastosowanie w nich szkieł z odpowiednim filtrem, które skutecznie zablokują szkodliwe promieniowanie UVA i UVB. Przy wyborze ochronnej pary warto zwracać uwagę na umieszczone na niej symbole oraz certyfikaty. Poszczególne kategorie filtrów oznaczają procent pochłanianego przez nie światła: im wyższy filtr tym wyższa ochrona i najczęściej również stopień przyciemnienia – przypomina dr Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Jednak nie wszystkie ciemne okulary zagwarantują odpowiednią ochronę. Noszenie tych z barwionymi szkłami bez filtrów może mieć gorsze skutki niż ich niestosowanie. Za takimi przyciemnianymi okularami źrenice pozostają rozszerzone i bez odruchu mrużenia, w efekcie czego do wnętrza oka wpada więcej szkodliwych promieni uszkadzając jego tkanki. W przypadku okularów dla dzieci ma to szczególne znaczenie dlatego ważne jest, by decydować się na ich zakup tylko ze sprawdzonych źródeł.

Po okulary do salonu
W salonach optycznych, poza sugestią odnośnie szkieł, specjaliści pomogą dobrać też odpowiednie dla dziecka wysokiej jakości oprawy okularowe. Ważne jest, by były one lekkie oraz elastyczne, dobrze przylegały do buzi malucha, nie ograniczały jego pola widzenia, ale i podobały się noszącemu. Eksperci przypominają również, jak można oswajać dzieci z okularami przeciwsłonecznymi już od najmłodszych lat:
Możemy przyzwyczajać dzieci do noszenia okularów już przed 4. rokiem życia, zakładając je od czasu do czasu, np. w godzinach najintensywniejszego promieniowania. Starsze dzieci mogą bez przeszkód nosić okulary przeciwsłoneczne stale, gdyż nie stanowią ryzyka dla rozwoju zdolności poznawczych narządu wzroku, a mogą zwiększyć komfort przebywania na świeżym powietrzu, zwłaszcza podczas wakacji – radzi Anna Kościelniakowska, Kierownik Medyczny Vision Express.

Najważniejsze porady dla rodziców:

  • Pamiętaj, że szczyt ekspozycji oczu na promieniowanie UV, w letni dzień, to godzina 9.00 oraz czas od 14.00 do 15.00, a nie jak się powszechnie sądzi w samo południe – gdy słońce jest w zenicie, oczy są naturalnie chronione przez łuki brwiowe. We wskazanych godzinach lepiej ograniczyć przebywanie dziecka na słońcu.
  • Spróbuj wyjaśnić dziecku powody, dla których warto stosować okulary wychodząc na słońce.
  • Świeć przykładem i sam noś okulary przeciwsłoneczne podczas wyjść na zewnątrz.
  • Pozwól dziecku samodzielnie wybrać okulary, które mu się podobają, a jednocześnie są wygodne i bezpieczne.

 

Źródło: informacja prasowa

Obsługa pacjenta z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Jak reagować na złość i histerię dziecka? | Wirtualna Poradnia Pedagogiczna #MAMYNATORADĘ

Czy smutek to depresja? Co czuje osoba z depresją? Jak jej pomóc?

"Rak. To Się Leczy" 2024

„Po złej stronie mocy” – drugi odcinek animowanego serialu kampanii społecznej „Zdrowie? Ogarniam TO!”

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!