Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Niebezpieczne używki

Ponad 80 nastolatków było od początku roku hospitalizowanych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, z powodu zatrucia: alkoholem, lekami, narkotykami i dopalaczami. W sierpniu, w części pediatrycznej placówki, z tego powodu, leczonych było kilkanaścioro nastolatków.

Skutki zażycia niebezpiecznych substancji, przedawkowania alkoholu bądź leków mogą być u młodych osób dramatyczne. – Dopalacze mogą uszkodzić wszystkie narządy wewnętrzne, w tym ośrodkowy układ nerwowy, a nawet mogą być przyczyną zgonu – ostrzega Marta Nowak – Nadgowska, zastępca kierownika I Kliniki Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Pediatra wyjaśnia, że alkohol i wszelkie inne używki dla: młodego, dojrzewającego i rosnącego organizmu są zdecydowanie bardziej szkodliwe, niż dla dorosłych, a skutki ich zażywania mogą mieć wieloletnie, poważne konsekwencje dla zdrowia. – Leki w każdym organizmie metabolizują się indywidualnie, a u dzieci z niedojrzałymi wszelakimi mechanizmami enzymatycznymi, ich szkodliwość wzrasta – dodaje doktor Nowak – Nadgowska.

O tym, że z dzieckiem dzieje się coś złego może świadczyć: zmiana zachowania, gorszy kontakt z rodziną, problemy w szkole, ukrywanie bądź niechęć do przedstawiania kolegów i częste przebywanie poza domem. – Dziwne zapachy w pokoju nastolatka, czy saszetki z podejrzanymi substancji też powinny zwrócić uwagę rodziców – konkluduje Marta Nowak – Nadgowska.

 

Źródło: WSZ Kielce

Obsługa pacjenta z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Jak reagować na złość i histerię dziecka? | Wirtualna Poradnia Pedagogiczna #MAMYNATORADĘ

Czy smutek to depresja? Co czuje osoba z depresją? Jak jej pomóc?

"Rak. To Się Leczy" 2024

„Po złej stronie mocy” – drugi odcinek animowanego serialu kampanii społecznej „Zdrowie? Ogarniam TO!”

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!