Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

NFZ zachęca do badań z okazji Dnia Kobiet

Piękne kwiaty, odprężające zabiegi w SPA i romantyczny obiad. To Twój plan na Dzień Kobiet? Doskonale, ale koniecznie uzupełnij go o badania profilaktyczne - zachęca Narodowy Fundusz Zdrowia.

8 marca NFZ organizuje darmowe badania profilaktyczne. Cytologia, mammografia, pomiar cukru - to tylko kilka badań, które czekają na wszystkie Panie odwiedzające 8 marca wybrane placówki medyczne w swoim regionie.

- Zamiast tradycyjnego goździka badania cytologiczne i mammograficzne. To nasza niespodzianka na Dzień Kobiet. W każdym Oddziale Wojewódzkim NFZ Panie dowiedzą się, gdzie konkretnie zrobią badania – zapewnia Adam Niedzielski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak tłumaczy Fundusz, panie często nie decydują się na cytologię, ponieważ czują dyskomfort, gdy materiał do badań pobiera mężczyzna. Przełamują się, gdy po drugiej stronie jest kobieta. Właśnie dlatego w większości placówek medycznych, które 8 marca zaoferują kobietom bezpłatne badania, na pacjentki czekać będą wykwalifikowane położne lub ginekolożki.

Na Lubelszczyźnie i Dolnym Śląsku do skorzystania z badań namawiać będą aktualne mistrzynie Polski w piłce ręcznej – MKS Perła Lublin i koszykówce – CCC Polkowice. Zawodniczki nie tylko promują akcję, ale same wezmą w niej udział.

Swoje wsparcie, np. na Mazowszu, oferują też amazonki. Pokonały chorobę, dlatego głośno apelują do kobiet o nieodkładanie badań profilaktycznych „na później”.

Wysoka umieralność, niskie zainteresowanie badaniami

Rak piersi i szyjki macicy są w czołówce nowotworów, na które najczęściej chorują i umierają kobiety w Polsce. Mimo to wciąż za mało pań zgłasza się na badania.

Według wyliczeń NFZ zaledwie 20,5% kobiet zrobiło cytologię w programie profilaktyki raka szyjki macicy w 2016 roku. Statystyki za 2017 rok były jeszcze niższe – 18,73%. Lepiej wygląda profilaktyka raka piersi, choć nadal na mammografię zgłasza się mniej niż połowa kobiet (w 2016 roku – 40,82%, w 2017 roku – 39,40%).

Lista placówek biorących w akcji znajduje się na stronie internetowej NFZ.

Obsługa pacjenta z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Jak reagować na złość i histerię dziecka? | Wirtualna Poradnia Pedagogiczna #MAMYNATORADĘ

Czy smutek to depresja? Co czuje osoba z depresją? Jak jej pomóc?

"Rak. To Się Leczy" 2024

„Po złej stronie mocy” – drugi odcinek animowanego serialu kampanii społecznej „Zdrowie? Ogarniam TO!”

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!