Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

NFZ: 117 dodatkowych wyjazdowych punktów pomoże w domach szczepić przeciw COVID-19

Pacjenci, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień, tzw. pacjenci leżący, mogą być szczepieni przeciw COVID-19 także w domu. W kraju powstało 117 dodatkowych, wyjazdowych punktów szczepień – podał NFZ.

"Wyjazdowe punkty szczepień są wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach" – powiedziała PAP w czwartek rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk.

Punkty wyjazdowe – jak zaznaczyła - nie będą zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, ale wspierać ich pracę.

Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do tzw. pacjentów leżących. Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany przez władze lokalne.

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień w domu trzeba zadzwonić do swojej poradni POZ. NFZ podnosi, że lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.

Na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie.

Wyjazdowy punkt szczepień musi spełniać warunki wymagane przez NFZ w naborze stacjonarnych punktów szczepiących. Procedura szczepienia wyjazdowego jest zbliżona do szczepienia w punkcie stacjonarnym. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespół jest przygotowany, aby pomóc pacjentom w domu.

Wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego.

 

Źródło: PAP

„Zdrowie? Ogarniam TO!” Rogal pod wpływem starszego kolegi postanawia spróbować alkoholu

Obsługa pacjenta z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Jak reagować na złość i histerię dziecka? | Wirtualna Poradnia Pedagogiczna #MAMYNATORADĘ

Czy smutek to depresja? Co czuje osoba z depresją? Jak jej pomóc?

"Rak. To Się Leczy" 2024

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!