Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

MC: Załóż Profil Zaufany - załatwiaj urzędowe sprawy i korzystaj z Internetowego Konta Pacjenta

Polacy mogą praktycznie wszystkie sprawy urzędowe załatwiać przez Internet. Wystarczy mieć Profil Zaufany.

Dzięki Profilowi Zaufanemu cały proces przebiega równie sprawnie jak wykonanie internetowego przelewu w banku – szybko, wygodnie i bezpiecznie.

Jedną z najbardziej popularnych e-usług jest możliwość wysłania pisma ogólnego do urzędu. A od niedawna obywatele posiadający Profil Zaufany mogą również korzystać z Internetowego Konta Pacjenta.

"Polacy coraz bardziej przekonują się do możliwości, jakie im daje Internet. Praktycznie każdą sprawę urzędową można załatwić on-line, korzystając z bardzo prostej usługi, jaką jest pismo ogólne do urzędu" - mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. "Do całego szeregu usług elektronicznych dochodzą jeszcze te związane z ochroną zdrowia. Dzięki Profilowi Zaufanemu możemy skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta" - dodaje.

"Internetowe Konto Pacjenta to wygoda dla pacjenta, ale też cenne źródło informacji dla lekarza. Każdego dnia do platformy e-zdrowia trafia informacja o 2 milionach wydanych leków, do której dostęp możliwy jest właśnie przez IKP lub aplikację gabinetową" – mówi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński

Profil Zaufany – Twój internetowy podpis

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe online bez wychodzenia z domu. Dzięki niemu m.in.: złożysz wniosek o wydanie dowodu osobistego, zarejestrujesz online narodziny dziecka, sprawdzisz swój e-PIT, sprawdzisz swoje punkty karne, sprawdzisz, czy auto, które chcesz sprowadzić z zagranicy nie było złomowane (Historia Pojazdu), złożysz i sprawdzisz dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US. Złożysz też wniosek o rejestrację działalności gospodarczej, zgłosisz utratę dowodu osobistego, jak i wystąpisz o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, uzyskasz odpis aktu stanu cywilnego…

Profil Zaufany możesz założyć na dwa proste sposoby:

- za pośrednictwem bankowości elektronicznej

lub

- na stronie pz.gov.pl, następnie potwierdzając go w jednym z 1500 Punktów Potwierdzających.

SPRAWDŹ, JAK ZAŁOŻYĆ PROFIL ZAUFANY (https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany#scenariusz-przez-internet)

Masz sprawę – wyślij pismo ogólne online

Dzięki Profilowi Zaufanemu nie musisz już iść do urzędu, by złożyć pismo: podanie, wniosek, zażalenie, żądanie, czy wyjaśnienie. Wizytę w urzędzie i stanie w kolejce zamień na chwilę przed komputerem. Możesz je wysyłać bezpłatnie m.in. do urzędów gmin, starostw, urzędów centralnych, urzędów skarbowych, szkół publicznych, czy publicznych zakładów opieki zdrowotnej – czyli instytucji, który mają elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP. "Polacy bardzo chętnie korzystają z tej możliwości" – mówi minister Marek Zagórski. "Tylko w 2018 r. tą drogą wysłali do urzędów niemal 1,5 miliona pism, a to oznacza 125 tysięcy pism miesięcznie" – dodaje.

Pamiętaj, że pismo ogólne użyjesz, jeśli:

- chcesz się skontaktować z danym urzędem,

- przepisy umożliwiają wysłanie pisma przez Internet,

- nie ma specjalnego formularza do załatwienia twojej konkretnej sprawy.

SPRAWDŹ, JAK WYSŁAĆ PISMO OGÓLNE (https://obywatel.gov.pl/wyslij-pismo-ogolne)

Internetowe Konto Pacjenta – szybki i łatwy dostęp do danych medycznych

Profil Zaufany umożliwia również korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta. IKP to internetowa aplikacja, dzięki której w łatwy, szybki i bezpieczny sposób odnajdziesz informacje o swoich danych medycznych. W jednym miejscu znajdziesz:

- informacje o receptach i skierowaniach wystawionych dla Twoich bliskich,

- informacje o wysokości kwot podlegających refundacji dla poszczególnych produktów leczniczych oraz udzielonych Ci świadczeń w ramach NFZ.

Internetowe Konto Pacjenta daje Ci szereg nowych możliwości:

- otrzymanie recept niezbędnych do kontynuacji swojego leczenia bez konieczności wizyty u lekarza,

- otrzymanie recept od pielęgniarki lub położnej zarówno po osobistym badaniu jak i po konsultacji telemedycznej, na odległość.

- upoważnienie innej osoby do dostępu do Twoich danych medycznych lub informacji o stanie Twojego zdrowia.

- …a już wkrótce w łatwy sposób sprawdzisz i pobierzesz swoją pełną dokumentację medyczną

- Każdy z nas może założyć Internetowe Konto Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl – do czego wszystkich Państwa zachęcam. Założenie IKP trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund – zachęca wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

SPRAWDŹ, JAK UZYSKAĆ DOSTĘP DO INTERNETOWEGO KONTA PACJENTA (https://pacjent.gov.pl/pomoc/dowiedz_sie_wiecej)

 

Źródło: MC

Co farmaceuta moze zrobic dla ciebie

The Dumplings x Rak’n’Roll – Dla nas KRS 0000 338 803

Kampania Ministerstwa Zdrowia skierowana do kobiet

Czadowy Film - film w ramach akcji Obudź Czujność

PINK LIPS PROJECT - kobiety kobietom o profilaktyce

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!