Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Maseczki chirurgiczne – czy naprawdę chronią przed koronawirusem?

Najbardziej znanym, codziennie pokazywanym przez media symbolem „zarazy”, wywołanej przez nowego koronawirusa, są maseczki ochronne na twarzach ludzi chcących uniknąć zakażenia. Czy ich noszenie w tym celu w ogóle ma sens?

Odpowiedź na to pytanie może niejednego zaskoczyć.

„Jeśli jesteś zakażony, to poprzez użycie maseczki chirurgicznej możesz zmniejszyć ryzyko zainfekowania innych osób. Jednak nie ma dowodów na to, że noszenie takich maseczek przez osoby zdrowe skutecznie chroni je przed zakażeniem się koronawirusem” – twierdzą eksperci Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control - ECDC).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) precyzyjnie wskazuje, kto i w jakich okolicznościach powinien nosić maseczki ochronne na twarz, w związku z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez nowego koronawirusa:

  • noś maseczkę, gdy masz objawy infekcji dróg oddechowych (jeśli kaszlesz, kichasz, gorączkujesz, masz duszności),
  • jeśli jesteś zdrowy, to powinieneś nosić maseczkę tylko wtedy, gdy opiekujesz się osobą zainfekowaną nowym koronawirusem (lub osobą, u której podejrzewa się takie zakażenie).

Jednocześnie eksperci WHO podpowiadają, jak należy korzystać z maseczek ochronnych, gdyż nieumiejętne lub nieostrożne ich stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku! (Zanieczyszczone maseczki stanowią bowiem potencjalne źródło zakażenia!)

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalecenia WHO w tej kwestii:

  • maseczki skutecznie chronią tylko wtedy, gdy są właściwie używane, co oznacza m.in. towarzyszące ich noszeniu częste i dokładne mycie rąk - z użyciem mydła lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu (ręce należy umyć m.in. przed założeniem maseczki),
  • zakładając maseczkę dokładnie zakryj nią usta i nos, tak aby nie było szpar pomiędzy maseczką a powierzchnią twarzy,
  • unikaj dotykania maseczki, którą nosisz na twarzy, a jeśli to ci się zdarzy - umyj ręce,
  • zmień maseczkę na nową wtedy, kiedy stwierdzisz, że jest już mocno zawilgocona,
  • po zdjęciu maseczki jednorazowego użytku nie zakładaj jej ponownie, lecz od razu wyrzuć do zamkniętego pojemnika na śmieci i umyj ręce,
  • zdejmując maseczkę rób to tak, aby dotykać jej tylko „od tyłu” (czyli za gumki / sznureczki mocujące), unikając dotykania jej przedniej części - po czym koniecznie umyj ręce.

Uwaga! Na stronie internetowej WHO można znaleźć m.in. film instruktażowy, który pokazuje jak poprawnie używać maseczek. Ponadto, specjaliści podpowiadają, że przy wyborze maseczek, jak też i innych produktów służących do ochrony układu oddechowego, powinniśmy zwrócić uwagę m.in. na to czy posiadają znak CE, który potwierdza, że zostały one prawidłowo zaprojektowane i skonstruowane, a także wykonane z właściwych materiałów – zgodnie z normami obowiązującymi w UE.

Stanowisko polskiego Ministerstwa Zdrowia w kwestii używania maseczek jest zbieżne z zaleceniami WHO: „Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2" – czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Skoro jednak maseczki ochronne na twarz (tzw. chirurgiczne, dentystyczne, medyczne) nie są przez ekspertów zalecane do powszechnego stosowania przez osoby zdrowe w ramach profilaktyki zakażeń koronawirusami i nie gwarantują uniknięcia infekcji, to warto wiedzieć, co każdy z nas powinien robić na co dzień, aby w jak największym stopniu zmniejszyć ryzyko zakażenia tymi, ale też i wieloma innymi groźnymi patogenami. Oto co zalecają w tej kwestii eksperci:

  • dbaj przede wszystkim o higienę rąk, gdyż jest to klucz do zapobiegania infekcjom, także tym wywoływanym przez koronawirusy; zatem jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund - zwłaszcza przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po przyjściu do domu czy pracy, a także po kontakcie ze zwierzętami,
  • jeśli mydło i woda nie są dostępne, dezynfekuj ręce korzystając z preparatów odkażających, które zawierają co najmniej 60 proc. alkoholu,
  • ponieważ wirusy najczęściej przedostają się do ludzkiego ciała przez oczy, nos i usta unikaj ich dotykania niemytymi rękami,
  • unikaj kontaktu z chorymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą (zachowaj co najmniej 1-1,5 metra dystansu)
  • unikaj dużych skupisk ludzi, zwłaszcza zatłoczonych pomieszczeń zamkniętych, a także spotkań towarzyskich i podróży do miejsc o wysokim ryzyku zakażenia (ogranicz wychodzenie z domu do niezbędnego minimum, zwłaszcza jeśli jesteś osobą starszą lub masz obniżoną odporność, np. z powodu chorób przewlekłych),
  • regularnie myj wodą z mydłem lub dezynfekuj specjalnymi preparatami powierzchnie, których najczęściej dotykasz, np. biurka, lady, stoły, klamki, włączniki światła i poręcze (gdyż łatwo gromadzą się na nich chorobotwórcze drobnoustroje); przecieraj też swój telefon (np. wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym); nie kładź telefonu na stole kuchennym i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Jak sobie radzić w czasie epidemii

W poszukiwaniu wiarygodnych i aktualnych informacji na temat nowego koronawirusa (zwanego początkowo 2019-nCoV, a obecnie SARS-CoV-2), praktycznych zaleceń dotyczących sposobów ochrony przed zakażeniem, a także zasad postępowania w przypadku zachorowania, warto korzystać przede wszystkim ze stron internetowych:

Gdzie szukać pomocy w razie podejrzenia infekcji wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2

Jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną lub zauważyłeś u siebie niepokojące objawy (m.in. gorączka, kaszel, duszności) i podejrzewasz zakażenie nowym koronawirusem, to niezwłocznie powiadom o tym telefonicznie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną albo zgłoś się (najlepiej własnym transportem) do najbliższego szpitalnego oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Źródło: Wiktor Szczepaniak / www.zdrowie.pap.pl

Obsługa pacjenta z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Jak reagować na złość i histerię dziecka? | Wirtualna Poradnia Pedagogiczna #MAMYNATORADĘ

Czy smutek to depresja? Co czuje osoba z depresją? Jak jej pomóc?

"Rak. To Się Leczy" 2024

„Po złej stronie mocy” – drugi odcinek animowanego serialu kampanii społecznej „Zdrowie? Ogarniam TO!”

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!