Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Jesień szkodliwa dla zębów?

Choć wydaje się, że pory roku nie mają bezpośredniego wpływu na stan naszego zdrowia, w rzeczywistości jest inaczej! Szczególnie jesień i zima są niebezpieczne dla zębów.

Sezonowe obniżenie nastroju, które następuje podczas jesieni i zimy, związane jest ze spadkiem poziomu serotoniny w organizmie. Pogarsza się nasze samopoczucie, mamy mniej energii i jesteśmy bardziej ospali – w konsekwencji mamy większą ochotę na przykład na słodycze, które szkodzą zębom.

Jesienne i zimowe dni to czas, który w powszechnej opinii nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Niskie temperatury nie zachęcają do wychodzenia z domu, przez co częśćosób w ogóle rezygnuje z ruchu. Tymczasem ruch w tym okresie przynosi wiele korzyści i naprawdę warto z niego korzystać, często bowiem z powodu braku serotoniny w organizmie zajadamy się słodyczami, które szkodzą naszym zębom.

Ciasta, batoniki, czekolady, cukierki, a także słodkie napoje to tylko niektóre produkty, które negatywnie wpływająna szkliwo. Zawarty w nich cukier jest bowiem pożywkądla bakterii, które namnażając się produkują szkodliwe kwasy. Próchnicy sprzyja spożywanie słodyczy oraz produktów zawierających dużą ilość węglowodanów. Czasem lepiej zjeść pudełko czekoladek naraz, niż delektować się nimi przez cały dzień. Dla zdrowia zębów ważniejsze jest jak często w ciągu dnia sięgamy po słodycze, a nie jak dużo jemy ich za jednym razem.

W jamie ustnej żyje około 600 szczepów bakterii, a ich łączna liczba osiąga prawie 50 miliardów, niektóre powodują próchnicę. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne sąpałeczki kwasu mlekowego oraz paciorkowce. Bakterie bytujące w płytce nazębnej produkują szkodliwe kwasy, które oddziałując na tkanki tworzące zęby prowadząw efekcie do powstania ubytków próchnicowych. – mówi lek. Roman Borczyk, dyrektor zespołu specjalistów Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl

Dodatkowo w tym okresie wiele osób cierpi na niedobór witamin. Niezbędną dla minerału, który jest podstawowym składnikiem naszych kości jest witamina D. Jest szczególnie ważna na etapie wzrostu u dzieci, a jej brak powoduje poważne zaburzenia kiedy rosną kości i zęby. U dzieci bez witaminy D, zęby nie mają odpowiednio wykształconego szkliwa, odpowiedniego kształtu i wielkości.

Bardzo ważna w naszej diecie podczas jesiennych dni jest równieżwitamina C. Znana głównie ze względu na profilaktykę przeziębień. Ponieważ działa przeciwbakteryjnie i wzmacnia naczynia krwionośne zapobiega ich pękaniu i przeciwdziała krwawieniom dziąseł.  Zapobiega ona również odsłanianiu się szyjek zębowych. Na wzmocnienie dziąseł dobre są także witamina A i B. Odpowiadają one za utrzymanie w dobrym stanie błony śluzowej jamy ustnej. – dodaje lek. Roman Borczyk, dyrektor zespołu specjalistów Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl

Witaminy D3 współdziałając z witaminą K2  powodują zatrzymanie utraty masy kostnej, która to odpowiada za utrzymanie zdrowych dziąseł oraz zębów na właściwym miejscu. Dodatkowo jej niedobór powoduje próchnicęi wgłębienia w powierzchni zębów, tworząc dziury w szkliwie.

 Aby nasze zęby były zdrowe zwłaszcza w trudnym okresie jesienno – zimowym warto chodzić na długie spacery, które podnoszą poziom serotoniny w organizmie i pozwalają przebywać na słońcu dostarczając organizmowi niezbędnej witaminy D. Ważne jest również spożywanie produktów bogatych w witaminy i minerały odpowiedzialne za stan naszego uzębienia.

 

Źródło: newsrm.tv
 

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Numer alarmowy 112

Kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia - rak piersi, rak szyjki macicy

Kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia – rak płuca

Listopad miesiącem świadomości raka prostaty. Badaj się regularnie!

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!