Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Dieta DASH obniża ciśnienie tętnicze krwi w ciągu 2 tygodni

 Przed 20 laty wykazano, że dieta DASH skutecznie obniża ciśnienie tętnicze krwi. Dziś wiadomo, że efekty te są widoczne już po 2 tygodniach jej stosowania, a dieta ta ma znacznie szersze zastosowanie. Okazała się nawet lepsza niż dieta śródziemnomorska.

Diecie DASH poświęcona jest książka „Dieta DASH w teorii i zastosowaniu”, której autorem jest Aleksandra Cichocka, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Cichocka wyjaśnia, że dieta ta polega głównie na spożywaniu jak największej ilości warzyw i owoców oraz orzechów, jak również produktów pełnoziarnistych oraz chudego mleka i jego przetworów. Powinny być one spożywane kilka razy dziennie.

W diecie tej zalecane są także obfitujące w kwasy omega-3 ryby oraz drób. Jednocześnie należy ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, słodyczy, napojów słodzonych, a także soli i alkoholu. Odradza się spożywanie produktów wysoce przetworzonych, głównie z powodu dużej zawartości soli. Warto je przynajmniej ograniczyć.

Autorka podkreśla, że dieta DASH pomaga wszystkim, nie tylko w obniżaniu ciśnienia tętniczego, zarówno kobietom, jak i mężczyznom, osobom młodym i starszym, jak również ludziom chorym i zdrowym. Jest przeznaczona nie tylko dla osób, które chcą się odchudzić.

W 2015 r. dietę tę po raz piąty uznano za najbardziej korzystną dla zdrowia w rankingu pisma U.S. News & World Report. Oceniono w nim 35 diet. Uznano ja za lepszą dla zdrowia niż dietę śródziemnomorską, która umieszczono w rankingu na trzecim miejscu wraz z dietą Weight Watchers i Mayo Clinic Diet.

Na drugim miejscu w tym rankingu znalazła się dieta Therapeutic Lifestyle Changes, czyli terapeutyczna zmiana stylu życia przeznacza głównie dla osób ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Łączona jest ona z aktywnością fizyczną.

Dietę DASH początkowo opracowano jedynie dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, u których możliwe jest obniżenie ciśnienia krwi bez użycia leków. „Wykazano, że jej stosowanie spowodowało istotne obniżenie ciśnienia tętniczego już po dwóch tygodniach” – podkreśla Aleksandra Cichocka. Wiele osób może ona uchronić przed zażywaniem leków.

Potem okazało się, że dieta DASH ma wiele innych zalet zdrowotnych. Obniża również poziom cholesterolu we krwi i glukozy, dzięki czemu chroni przed chorobami sercowo-naczyniowymi oraz cukrzycą. Przy okazji pomaga również utrzymać odpowiednia masę ciała i chroni przed otyłością brzuszną.

W książce dla ułatwienia przestrzegania diety DASH podano 64 przepisy kulinarne. Do każdego z nich wyliczono zawartość kalorii i ważnych składników pokarmowych, w tym wapnia, potasu, magnezu, błonnika oraz soli (sodu). Wraz z dietą DASH należy pozbyć się nałogu palenia tytoniu oraz zwiększyć aktywność fizyczną.

Książka Aleksandry Cichockiej jest podręcznikiem zdrowego odżywiania się i odpowiedniego stylu życia.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Nie serwuj sobie choroby!

KREW NA RĘKACH, czyli jak nie zakazić się u lekarza

Marta opowiada co to jest HCV

Zapal czerwoną lampkę - kampania STOP FASD

Spot kampanii ODKRYJ POZNAJ ZAAKCEPTUJ Żabka

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!