Wszystko
Profilaktyka
Dieta i żywienie
Ciąża
Uroda
Psychologia
Dziecko
Leki i suplementy
KOMUNIKATY

Artykuł

Dializowany pacjent z niewydolnością nerek w podróży dookoła świata

Do Polski zawitał Filipe Almeida – portugalski podróżnik i bloger, który zamierza odwiedzić 30 krajów na wszystkich kontynentach. To niezwykłe przedsięwzięcie, ponieważ z powodu choroby nerek Filipe musi być trzy razy w tygodniu dializowany w specjalistycznych placówkach medycznych. Z powodu przewlekłej choroby nerek cierpi obecnie 4 mln Polaków, z czego dializowanych jest 21 tysięcy chorych. Większość z nich nie decyduje się na dalsze podróże.

Przewlekła choroba nerek (PChN) od kilku lat jest wymieniana wśród chorób cywilizacyjnych obok otyłości, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych czy nadciśnienia tętniczego. Szacuje się, że w Polsce na różne stadia tej choroby może cierpieć ponad 4 mln ludzi.

„Do utraty czynności nerek w stopniu wymagającym wdrożenia leczenia dializami lub przeszczepieniem nerki dochodzi co roku w Polsce u co najmniej 6500 osób. Pacjenci podlegają wtedy leczeniu nerkozastępczemu, co najczęściej wiąże się z koniecznością hemodializy trwającej zwykle 4-5 godzin 3 razy w tygodniu. Jest to więc praca na pół etatu. Podróże są jednak mimo to możliwe. Trzeba tylko pamiętać o właściwym ich zaplanowaniu oraz skompletowaniu dokumentacji medycznej” - prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

Poza Europą Filipe odwiedzi Kubę, Meksyk, Turcję, Arabię Saudyjską, Izrael, RPA, Indonezję, Tajwan, Tajlandię, Indie, Malediwy, Sri Lankę, Australię, Fidżi, Nową Zelandię oraz Brazylię, gdzie w marcu 2020 zakończy podróż.

‘Chcę pokazać, że nawet z przewlekłą chorobą można cieszyć się życiem, spełniać swoje marzenia, zwiedzać świat. Bariery są tylko i wyłącznie w naszych głowach. Wyruszyliśmy w podróż z nadzieją, że uda nam się zainspirować innych pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i ich rodziny, do aktywnego spędzania czasu” - powiedział Filipe Almeida.

W Polsce i na terenie Unii Europejskiej, dializy, jako zabieg ratujący życie, są bezpłatne dla wszystkich osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

„Warto podkreślić, że pacjenci z przewlekłą chorobą nerek mają możliwość podróżowania. Stacje dializ znajdują się na całym świecie, firma Diaverum na przykład posiada 380 placówek w 20 krajach, a dokumentacja medyczna podąża za pacjentem” - powiedziała Joanna Borczak, dyrektor Marketingu Grupy Diaverum.

Partnerem medycznym podróży dookoła świata Felipe Almeidy jest Diaverum – niezależny globalny dostawca usług nefrologicznych, który zarządza stacjami dializ w Europie, Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie.

Podróż życia rodziny Almeida można śledzić na Instagramie: @allaboardfamily oraz na blogu https://allaboardfamily.com.

 

 Źródło informacji: Diaverum / FOTO: Marcin Runowski

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Numer alarmowy 112

Kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia - rak piersi, rak szyjki macicy

Kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia – rak płuca

Listopad miesiącem świadomości raka prostaty. Badaj się regularnie!

BMI
Masa ciała
kg
Wzrost
cm
Wynik
00.00
Wprowadź dane

Najnowsze

Zapisz się do newslettera!